Pytanie stare jak świat- jaki JS?

Discussion in '302nd POLISH SQ -Poznanski-' started by -frog-, Oct 31, 2005.

  1. -frog-

    -frog- Well-Known Member

    Joined:
    Jun 17, 2003
    Messages:
    5,303
    Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    Pytanie jak w topic-u... po nerwowym miesiącu znów mam czas... ale nie mam już MSSP (tzn. zamierzam przeprowadzić próbę reanimacji trupka, ale nadzieje są raczej marne- padła elektronika albo kabel... w tym pierwszym przypadku mogę się już rozglądać za zastępstwem, w drugim i tak należy się pobawić w szukanie czegoś na następcę)

    A więc- Saitek czy Logitech?
    Nie chcę wydawać majątku, bo obiecałem kobiecie wyjazd dłuższy, więc w rachubę wchodzą tańsze modele (X-52 niestety poczeka).

    A więc:
    Logitech Extreme Digital 3d
    Saitek Evo 3d
    czy
    Saitek Cyborg Gold?

    Tylko nie pisać mi tu, że taki a taki bo mi 4 miechy się nie zepsuł... mój MSSP2 dwa lata przezłużył i tysiące godzin lotu (ci co pamiętają moje latanie jeszcze dwa lata temu- norma 1.100-1.200 lotów/ToD, wiedzą o czym mówię).

    A może coś innego?
     
  2. kazan

    kazan Well-Known Member

    Joined:
    Dec 15, 2004
    Messages:
    1,074
    Location:
    Bremen (DE)
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    :director: tylko nie logitech!!!!
     
  3. arttii

    arttii Well-Known Member

    Joined:
    Aug 16, 2002
    Messages:
    2,112
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    coz moj stary dobry ale juz leciwy logitech extreme 3D (4 lata uzytkowania)
    sie sypnol :(
    kazdy ruch joyem wplywa znaczaco na rudder i kicha ze skutecznego latania ;)
    gdzies nizej juz byly rozwazania na temat joyow i znich wynika ze jednak saitek evo
    pls o info jaki to konkretnie model(cala nazwa) i zdjecie jak on wyglada
    by przez pomylke nie kupic nie to co trza :)
    saitek natlukl modeli joyow pelno
     
  4. 308_lolo

    308_lolo Well-Known Member

    Joined:
    May 7, 2003
    Messages:
    684
    Location:
    Poznan
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    Od 6 lat uzytkuje Logitecha.

    To co w nim szwankuje to potencjometry... wymagaja stalego smarowania.
    Nie polecam najnowszego Logitecha Extreme 3d ze wzgledu na zla ergonomie.

    Aczkolwiek, jesli jest zaciecie do okresowego przegladu (jak w samochodzie:) ) to Logitech ma u mnie olbrzymi plus ze wzgledu na prostote i niezawodnosc.

    Od Ramzey'a slysze same ochy i achy na temat X-52... ale to sprzet na tyle drogi, ze dla statystycznego pilota raczej nieosiagalny.

    Co do saitekow (najpopularnieszych) - zdanie mam takie - ladny ale nie wytrzymaly, logitech bije na glowe saiteki przy bardzo intensywnym uzytkowaniu.

    Tu na formu byla mowa o tym ze tanie resztki MS SP i SP2 mozna jeszcze znalesc w media-marktach i innych tego typu molochach....

    Nie polecam shitu no-name lub firm malo znanych - poniewaz to plastykowe zabawki nie majace czego szukac w WB czy innych simach...

    pozdro
    Lolo
     
  5. arttii

    arttii Well-Known Member

    Joined:
    Aug 16, 2002
    Messages:
    2,112
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    coz ja mojgo logitecha regularnie konserwowalem(zreszta wg rad Lolo) i to zdawalo egzamin
    ale kiedys ulamala mi sie koncowka(ta robocza) pota od rudera
    dorobilem nowe przedluzenie tak ze ruder dzialal jak tako ale to juz nie bylo to
    a teraz to juz klapa
    chyba tylko wymiana potencjometru by pomogla ale watpie by byl do dostania
    pozatym luzy na drazku juz sa tak duze ze komfort latania na nim coraz mniejszy
    Lolo masz pomysl na luzy w logitechu?
     
  6. Conrad

    Conrad Well-Known Member

    Joined:
    Jul 19, 2001
    Messages:
    995
    Location:
    Poznan, Poland
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    Kwestia wielkości dłoni :) Dla mnie wlasnie pod wzgledem ergonomii Logitech3DPro byl znakomity. Potencjometry osi XYZ tez nie szwankowaly, nie bylo luzow. Tylko padaly po kolei potencjometry przyciskow...
     
  7. 308_lolo

    308_lolo Well-Known Member

    Joined:
    May 7, 2003
    Messages:
    684
    Location:
    Poznan
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    @ Saiteki
    zbior moze nie kompletny ale oddaje zasoby hurtowe:

    http://sklep.komputronik.pl/katalog.php?kat=2309

    @ Artii

    Luzy na drazku - podaj cos wiecej... sa przynajmniej 3 typy luzow:

    a) luz centralny - delikatne ruchy i drazek nie "lapie" srodkowego polozenia - nie wraca do pionu.

    b) luz przepustnicy - uwidacznia sie przy ostrych ruchach bocznych i skutkuje samoczynnymi zmianami ciagu.

    c) luz rudera - objawia sie nierownomiernoscia lewych i prawych ruchow rudera oraz czasem oslabieniem kontrowania sprezyny napinajacej.

    Dwa ostatnie - sa najprostrze do usuniecia - to typowy przyklad braku smarowania potencjometrow. Przy ruderze wazne jest takze odpowiednio mocne nagiecie sprezyny kontrujacej, co poprawia prace potencjometru (powroty i opor przy pracy drazka). Ta sprezyna jest niewielka - a co za tym idzie - jej praca mocno zalezy od odpowiednio mocnego naciagu. Poprawia (czytaj - doginam) ja przynajmniej raz w miesiacu.

    Luz przepustnicy zwiazany jest ze zlym rozplanowaniem przebiegu kabli (dosc sztywnych zreszta) przez producenta. Kable od potencjometru przepustnicy spotykaja sie z "pracujacymi" kablami potencjometru osi X i Y co powoduje pociaganie ich i tym samym wzajemne wplywanie na polozenie potencjometru przepustnicy. Jest to proste do zreperowania - trzeba inaczej poprowadzic kabelki wewnatrz obudowy.

    Luz centralny - to duzy problem. Niestety krzyzak centralny zrobiony jest z plastiku ktory sie sciera. Dodatkowo - wygladajaca na mocna - sprezyna takze "wgryza" sie w krzyzak - co dodatkowo zwieksza luzy.

    Jedyna rada jak ja znalazlem - bardzo obfite smarowanie tawotem technicznym. Zadne "gumowanie" (czyli utykanie skrawkow gumy) lub doginanie sprezyny nie pomagalo. Ma to niestety jedna wade... przy wyzszej temperaturze (22-25 st.C) tawot zmienia stan skupienia i staje sie bardziej plynny... co skutkuje zawaleniem podstawy brudem.. i koniecznie wymaga czestego czyszczenia.

    Pamietac nalezy o rowkach w bokach skorupy lewej i prawej drazka. Tam takze dochodzi do wyrobienia sie zarowno koncowek jak i samego rowka. Smarowanie tych miejsc jest obowiazkowe.

    @ Conrad

    To co piszesz dotyczy oczywiscie baaaardzo wielkorekich pilotow :)
    Zgoda - dla takich ktorzy maja duzy rozstaw palcow i kciuka - nowy WLED3d pasuje .

    Co do potencjometrow - wszystko zalezy od intensywnosci latania....

    Potencjometry przyciskow ... hmmmm - przez 6 lat nie padl mi zaden... wiec sie nie moge w tym zakresie wypowiadac.

    pozdro
    Lolo

    PS
    Artii - potencjometr mozna odtworzyc wklejajac w miejsce ulamanego noska - na goraco - podgrzana koncowke szpilki z okragla kulka. dodatkowo po wklejeniu calosc pociagnac poxipolem. Klej ten usztywni miejsce wklejenia szpilki.
     
    Last edited: Oct 31, 2005
  8. kazan

    kazan Well-Known Member

    Joined:
    Dec 15, 2004
    Messages:
    1,074
    Location:
    Bremen (DE)
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    Mam Logitecha Extreme 3D Pro, dokladnie 10 miesiecy (bardzo intesywnego uzywania) polecialy mi juz 4 przyciski, a te co zostaly wyraznie daja objawy ze dlugo nie pociagna.
    Wyglada ze kiedys Logitech robil solidniejsze joye. Acha ulamalo mi sie skrzydelko przepustnicy, mam teraz tylko kikut :D
     
  9. -al---

    -al--- Well-Known Member

    Joined:
    Jan 5, 2005
    Messages:
    6,848
    Location:
    Poznań
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    Ja mam to: (od pol roku mniej wiecej)
    http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=10831

    zlego slowa powiedziec nie moge poza tym ze: ;)
    - HAT czasem szwankuje
    - podstawka pod nadgarstek jest troche niewygodna dla mnie (prawdopodobnie moja pozycja przy biurku na to wplywa znaczaco, idzie sie przyzwyczaic)

    Chyba nic wiecej :)
     
  10. --vipe

    --vipe Well-Known Member

    Joined:
    Jun 2, 2003
    Messages:
    1,954
    Location:
    Poznan, Poland
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    Frog ostatnio juz walkowalismy ten temat dla Jefima wiec ode mnie nic wiecej sie nie dowiesz po za tym ze EVO jest zajebisty :D

    poszukaj sobie ten temat bo tam jest o EVO napisane chyba wszystko, nie ma jedynie moich obrazkow z joytestera, no ale uwierz mi na slowo ze na pewno nie wygladaja jak te Jefima :D Przeczytaj to i jak sie ci to nie spodoba to radze nie kupuj tego joya. O Logitechach juz bylo tez tyle napisane ze ja juz zrozumialem.... z daleka od tego.....Chyba ze jest sie zapalencem jak Lolo ;) ktory lubi sie babrac w tym sprzecie i teraz moze sie pochwalic ze ma jak nowy. Ja swojego EVO jeszcze nigdy nawet nie smarowalem, a mam go ponad rok. Przyznam ze joy nie jest idealny, bo najbardziej mnie wkurza ze sie czasem rozkalibrowywuje, no ale przy problemach innych joyow mi to jakos nie przeszkadza.

    Nie wiem niestety jak tam inne produkty tanie typu Apollo, no ale to juz na wlasne ryzyko :)

    a co do starego cyborga to on bodajrze ruddera nie ma w raczce......

    jak widzisz nie dostaniesz idealu a wybor jest bardzo, bardzo maly

    btw.
    z tym sie nie zgodze i nie rozumiem takiego stwierdzenia, ja swojego nigdy nie oszczedzalem i pomimo iz obecnie nie latam tyle co kiedyc to przez pierwsze pol roku ostro go katowalem. Nie mam tu na mysli latanie 2, 3 razy w tygodniu po kilka godzin. Tylko latanie dniami i nocami (czasem z Frogiem do rana ;) ) i to głownie w najwiekszych kotlach. Z opinii prawie wszystkich posiadaczy Logitecha wiem ze tak nie wytrzymal by on 3 miesiecy bez zabiegow odmladzajacych.
     
    Last edited: Oct 31, 2005
  11. arttii

    arttii Well-Known Member

    Joined:
    Aug 16, 2002
    Messages:
    2,112
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    potecjometry przyciskow? chyba chodzi wam o styki przyciskow a konkretnie o mikroprzyciski
    u mnie niedawno wymienilem wszystkie 4ry mikroprzyciski w hacie i hat mam znow sprawny
    tutaj nie problemu dla kogos co umie machac lutownica i odsysaczem :)

    @Lolo u mnie juz wystepuja wszystkie 3 rodzaje luzow a najgorszy ten na rudderze
    ten na przyspieszaniu wlasciwe udalo mi sie zlikwidowac wiec tu nie ma juz problemu
    sprobuje tego sposobu ze szpilka do tej pory balem sie ze mi sie bezcenny pot sie
    rozleci w wczasie tego typu operacji ale teraz zryzykuje :)
    sprezyne od ruddera regularnie doginam ale to nic teraz nie daje
    wystarczy lekko tracic drazek a rudder skacze
    potencjometry czyszcze kontaktem PR wiec elektrycznie sa ok
    caly problem w luzach
    sprobuje poszukac jakiegos gestego smaru by zmniejszyc luz na samym drazku
     
  12. Snakeye

    Snakeye Well-Known Member

    Joined:
    Jun 16, 2001
    Messages:
    3,232
    Location:
    EPWA
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    A ja bede w kolko swoje - zanim kupisz saiteka (be pewno na nim sie skonczy) to poszukaj MS'a. Jakiegokolwiek, i tak bedzie lepszy od calej reszty ;)
     
  13. arttii

    arttii Well-Known Member

    Joined:
    Aug 16, 2002
    Messages:
    2,112
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    moze ktos ma do sprzedania MS :)?
     
  14. -stan-

    -stan- Well-Known Member

    Joined:
    Jun 19, 2003
    Messages:
    517
    Location:
    Poland/Oman(desert)
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    Jak dla mnie najlepszym z Logitecha jest Interceptor,ale nie jest juz produkowany:-(Nie posiadal tez ruddera,choc dla mnie to byla raczej zaleta.W kraju mam wlasnorecznie wykonany orczyk w calosci z metalu.W ZEA fruwam na extreme 3d pro.W sumie jest nienajgorszy. :cheers:
     
  15. -frog-

    -frog- Well-Known Member

    Joined:
    Jun 17, 2003
    Messages:
    5,303
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    snejk- operacja na otwartym MS planowana na dziś wieczór... przyprawię mu nowy ogonek (kabelek USB) i zobaczę, czy w tym problem... jak padła elektronika, to chętnie poszukam przyjmę martwe bebeszki od MSSP2 od kogoś (proszę o propozycję wraz z ceną)... mechanikę mam tip-top, więc jak ktoś ma połamanego MSSP2, to chętnię od niego odkupię resztki...

    a jak nie, to pojutrze kurs po Evo chyba :/
     
  16. -frog-

    -frog- Well-Known Member

    Joined:
    Jun 17, 2003
    Messages:
    5,303
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    Hehe- zepsuło się złącze oplot na kabelku i kabelka, który robił za uziemienie całości (ten biegnący do metalowej podstawiki JS- jeżeli ktoś MSSP rozbierał, to wie o którą część mi chodzi :D )... odrobina lutu i po sprawie
     
  17. Snakeye

    Snakeye Well-Known Member

    Joined:
    Jun 16, 2001
    Messages:
    3,232
    Location:
    EPWA
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    no i trzeba bylo od tego zaczac :D
     
  18. graatz

    graatz Well-Known Member

    Joined:
    Jan 3, 2005
    Messages:
    916
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    Panowie a są takie dżoje które mają throttle w główce, tak żeby nie odrywać drugiej ręki od widoków/myszy w celu redukcji przepustnicy? Na hacie mam trymery, widoki mi tam nigdy nie pasowały, i zapewniam że nie będą :)
     
  19. -al---

    -al--- Well-Known Member

    Joined:
    Jan 5, 2005
    Messages:
    6,848
    Location:
    Poznań
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    LOL ale masz pomysly :)
     
  20. graatz

    graatz Well-Known Member

    Joined:
    Jan 3, 2005
    Messages:
    916
    Re: Pytanie stare jak świat- jaki JS?

    Pomysły potrzebą wynalazku, jak brakuje mi ręki żeby trzymać i widok i prędkość do cona, a mam sobie wolnego kciuka drugiej ręki, to czemu nie pomyśleć że ktoś już na to nie wpadł? A jak nie wpadł to może sam sobie taki minithrotelek wystrugam i będę pierszy.