Strona WWW

Discussion in '302nd POLISH SQ -Poznanski-' started by lucas261, Jun 30, 2009.

  1. lucas261

    lucas261 Well-Known Member

    Joined:
    May 10, 2002
    Messages:
    501
    Location:
    Warsaw, Poland
    Świat poszedł naprzód, Ił2 powoli zastępuje WB. Jakiś czas temu była propozycja odświeżenia naszej strony ale jakoś przeszło to bez echa. Na spotkaniu w Krakowie kwestia została jednak poruszona więc chętnie bym się zajął tworzeniem nowej strony:)

    Proponuję w takim razie w tym wątku zamieszczać wszystkie przemyślenia, propozycje, pomysły odnośnie tego, jak ma nasza strona wyglądać, co byśmy chcieli a czego nie, jaka technologia - czy html czy flash (proponowałbym mieszaną z przewagą html, flasha byłoby sens zastosować w przypadku jakichś wyjątkowych pomysłów i bajerów np w obrębie bannera albo menu).

    Zapraszam do pisania:) Ode mnie narazie powiem, że dążyłbym do względnej prostoty ale z wykorzystaniem jakichś ciekawych motywów lotniczych i technicznych, byle bez przeginania. Zacząłem dłubać jakiś banner i spróbuję na nim zbudować jakiś layout, jak będzie coś więcej to pokażę.
     
  2. swanca

    swanca Well-Known Member

    Joined:
    Mar 4, 2006
    Messages:
    1,505
    Location:
    POLSKA
    tak... ja jedynie co mogę zrobić to jakiś filmik promujący Sq ale mam nadzieje ze jefim mnie uprzedzi i zrobi coś porządnego tyko by zrobić coś porządnego to trzeba latać i zbierać materiał na film:shuffle:
     
  3. -al---

    -al--- Well-Known Member

    Joined:
    Jan 5, 2005
    Messages:
    6,848
    Location:
    Poznań
    lucas wszystko co napisales wyglada w porzadku, zgadzam sie z podejsciem do tematu ;)

    proponowalbym zachowanie niebieskiej kolorystyki - pasuje do forum
    zachowalbym tez logo dywizjonu
    z mila checia przywitalbym na naszej stronce jakis link do podgladacza ventyla ;)
    w sumie nawet nie tyle link, co wrzucic to bezposrednio w styl i kolorystyke strony, w miare mozliwosci
     
  4. Conrad

    Conrad Well-Known Member

    Joined:
    Jul 19, 2001
    Messages:
    995
    Location:
    Poznan, Poland
    Słuszną macie koncepcję :) Jako chwilowy nielot radą służyć nie będę - jedynie wspomnę iż stara strona na pamiątkę wisieć będzie jeszcze mam nadzieję długo i jako taką prosiłbym podlinkować w którymś miejscu strony nowej.
     
  5. lucas261

    lucas261 Well-Known Member

    Joined:
    May 10, 2002
    Messages:
    501
    Location:
    Warsaw, Poland
    @Al: dobry pomysł z podglądaczem do Ventyla, jakieś gotowe skrypty w sieci są, narazie kombinuję, żeby jednak zrobić to po swojemu i móc później dowolnie wkomponować w stronę.

    @Conrad: Jasne:). Powiedz mi tylko, czy jako webmaster orientujesz się jak ta strona jest zrobiona? Korszysta z PHP czy tylko html? Co prawda pewnie nie zaszkodzi to przy przenoszeniu jej do innego katalogu na serwerze ale może ta wiedza mi się przyda:)
     
  6. jata

    jata Well-Known Member

    Joined:
    Jul 24, 2001
    Messages:
    1,512
    Location:
    Poznan, Poland
    ZADNYCH FLASZOW!!!!!!

    dopoki komorki sobie z flashem radzic nie beda poprawnie, bede rekoma i nogami przeciwko wrzucaniu flashy na strone...

    dobry CMS i po sprawie, ja polecam i proponuje Drupala - www.drupal.org

    proste w obsludze i sporo modulow jest..;)
     
  7. lucas261

    lucas261 Well-Known Member

    Joined:
    May 10, 2002
    Messages:
    501
    Location:
    Warsaw, Poland
    Hehe, całe szczęście przy użyciu SWFObject można dać zastępczą zawartość w przypadku braku obsługi flasha, tak więc można zrobić stronę, która będzie funkcjonalna mimo to:) W każdym razie popieram i nie mam zamiaru stosować flasha o ile nie bede miał sensownego uzasadnienia.

    Al proponował pozostanie przy niebieskiej kolorystyce, a co byście powiedzieli na coś jednak bardziej w zieleni khaki?
     
    Last edited: Jul 1, 2009
  8. Conrad

    Conrad Well-Known Member

    Joined:
    Jul 19, 2001
    Messages:
    995
    Location:
    Poznan, Poland
    Czysty html.
     
  9. lucas261

    lucas261 Well-Known Member

    Joined:
    May 10, 2002
    Messages:
    501
    Location:
    Warsaw, Poland
    Dzięki, a nie wiesz czy ten serwer posiada bazę mysql i obsługę php?

    Już mam pierwsze wypociny:) http://www.lucasgraphics.ovh.org/sq302/

    Coś będę jeszcze musiał zrobić z banerem a konkretnie z napisem po prawej.

    Wyraźcie swoje i opinie i bezlitosną krytykę. Czy kolorystyka ok? Czy wszystko wygląda jak należy? Czy czytelne?

    Narazie sprawdzone na IE-7, IE-8 i FF-3.0.1, nie miałem jeszcze okazji na Operze, Chrome, Safari ani Netscape, na przeglądarkach w telefonie też nie mam jak sprawdzić a przydałoby się bo nie wiem na ile będzie działać JavaScript.

    Jak będziecie testować to sprawdzcie dział Historia (inne narazie nie istnieją), miałem tam trochę problemów z racji długiej treści i nie jestem pewien czy już rozwiązane.
     
  10. -al---

    -al--- Well-Known Member

    Joined:
    Jan 5, 2005
    Messages:
    6,848
    Location:
    Poznań
    Wrazenia na szybko :) :
    lepiej mi pasuje stara nazwa: wirtualny 302 dywizjon poznanski i stary title tez ;)
    oczywiscie to glownie kwestia przyzwyczajenia, zobaczymy co inni powiedza
    font wx302 na pewno pasuje do tematyki lotniczej, ale akurat mi kojarzy sie z USNavy
    mysle ze w tym miejscu jakis bannerek powinien sie pojawic, cos wiecej niz tylko sam napis

    kolorystyka strony przypomina mi stara stronke III/3 :)
    na Chrome i FF 3.0.11 stronka wyglada tak samo, historia wyglada OK

    pracujesz nad nia aktualnie? Tagi W3C mi sie przesuwaja :p

    tresc sie dobrze czyta, kolorki tekstu i tla ladnie dobrane, nie mecza

    to tyle, latwo marudzic ;)
    ogolnie dobra robota, nie byloby sie czego wstydzic, ale mysle ze potencjal jeszcze niewykorzystany :)
     
  11. swanca

    swanca Well-Known Member

    Joined:
    Mar 4, 2006
    Messages:
    1,505
    Location:
    POLSKA
    w telefonie wygląda fajnie:)
    jak dla mnie lucas idzie w dobrym kierunku :D
     
  12. lucas261

    lucas261 Well-Known Member

    Joined:
    May 10, 2002
    Messages:
    501
    Location:
    Warsaw, Poland
    Przelewając tekst z działu "historia" natknąłem się na drobną nieścisłość, w jednym miejscu napisane jest, że sierż. Wilhelm Kosarz zginął 8 XI 1940r, gdzie indziej, że 10 XI. Źródła internetowe podają 8 XI a w książce "Polskie skrzydła na Zachodzie" B.Arcta wyczytałem, że był to 10 X 1940 :confused: Nie wiem w takim razie jaką datę wstawić, jakbyście mogli poszukać w innych posiadanych źródłach.

    Nie wiem czy reszta dat jest poprawna - na tę akurat trafiłem przypadkowo bo format daty coś mi nie pasował.

    Jeszcze jedna prośba - jeśli macie jakieś ciekawe zdjęcia historyczne i screeny z naszych lotów to myślę, że możnaby je ciekawie wykorzystać na stronie:)
     
    Last edited: Jul 4, 2009
  13. -al---

    -al--- Well-Known Member

    Joined:
    Jan 5, 2005
    Messages:
    6,848
    Location:
    Poznań
    ja kiedys szukalem dat i konkretnych maszyn na ktorych latal 302gi i o dziwo sa rozbieznosci nawet w tym temacie

    co do zdjec, to moge poskanowac pare z ksiazek, pozostaje kwestia praw autorskich ;)
     
  14. vojtas

    vojtas Well-Known Member

    Joined:
    Sep 4, 2002
    Messages:
    1,801
    Location:
    Ur anus
  15. lucas261

    lucas261 Well-Known Member

    Joined:
    May 10, 2002
    Messages:
    501
    Location:
    Warsaw, Poland
    Dzięki Vojtas, fajna sprawa:).
    Ze zdjęciami to jest coś takiego jak prawo cytatu. Niestety nie znam się na prawie i nie wiem czy możemy po prostu umieścić zdjęcia z podpisami czy musimy jednak zapytać o zgodę. Nasza strona chyba nie ma charakteru komercyjnego, a cały dział o historii sq jest czysto informacyjny/dydaktyczny, więc to akurat dobrze:)

    Znalazłem parę zdjęć 302 na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego (http://www.nac.gov.pl). Można je wykorzystywać na stronach w liczbie poniżej 150, wystarczy tylko zostawić znaki wodne (na szczęście są tylko w dówch rogach i nie przeszkadzają) oraz podpisać:)

    Zrobiłem pewne drobne zmiany (http://www.lucasgraphics.ovh.org/sq302). Teraz będę tworzył silnik do newsów, inne elementy może też warto pobierać z bazy danych, np roster.
     
    Last edited: Jul 7, 2009
  16. -al---

    -al--- Well-Known Member

    Joined:
    Jan 5, 2005
    Messages:
    6,848
    Location:
    Poznań
    W takim razie poszukam ciekawych fotek w rozsadnej jakosci, zeskanuje i podrzuce.

    Roster trzymany w BD to bardzo dobry pomysl, z tym ze aktualnie bylby kompletnie niewykorzystany :) Moznaby ew. tymczasowo przepisac stary roster z WB.

    Zmiany wg mnie na plus :)
     
  17. lucas261

    lucas261 Well-Known Member

    Joined:
    May 10, 2002
    Messages:
    501
    Location:
    Warsaw, Poland
    Jest jeszcze kilka ważnych spraw związanych głównie ze stopniowym przestawianiem na IL-2

    1. Regulamin - chyba nie jest już specjalnie aktualny, a na pewno jeśli chodzi o IL-2, stopnie, degradacje itp.

    2. Dział 'HQ' - jest wiele ciekawych artykułów ale tyczą się WB, oczywiście nie jestem za tym by je wywalić bo czasami jednak ktoś może chcieć pograć w WB i skorzystać z tych porad:) Trzeba się zastanowić co z tym zrobić: czy spróbować jakoś uzupełnić/dostosować również pod kątem IL-2, czy potraktwać jako archiwum? Może przy okazji zmienić nazwę działu na coś bardziej "user-friendly"?:)

    3. Działy 'O nas', 'Warbirds', 'IL-2'. Myślę, że powinny się takie znaleźć, głównie chyba z opisem jak to wszystko zebrać do kupy żeby grać, gdzie gramy, jak gramy itp.

    Nie chciałbym bym sam wymyślać tej treści albo decydować o tak ważnych kwestiach. Dlatego proponuję, by ktoś (a najlepiej wszyscy ale to w praktyce chyba trudne) zajął się merytoryczną zawartością tych działów. Przyda się jakaś większa dyskusja... chociażby na temat na ile jest sens dalej brać pod uwagę WarBirds.
     
  18. jata

    jata Well-Known Member

    Joined:
    Jul 24, 2001
    Messages:
    1,512
    Location:
    Poznan, Poland
    rozumiem, ze te skosne paski w tle to chwilowy eksperyment??
     
  19. lucas261

    lucas261 Well-Known Member

    Joined:
    May 10, 2002
    Messages:
    501
    Location:
    Warsaw, Poland
    Hehe, no to żeś mnie zmartwił, bo zrobiłem je tam specjalnie:) - żeby całość nie sprawiała wrażenia płaskiego. Cóż, skoro jednak przynajmniej jednej osobie się nie podoba to już powód, żeby jednak wymyślić coś lepszego, dzięki za uwagę.
     
  20. jfm

    jfm Well-Known Member

    Joined:
    Jan 6, 2003
    Messages:
    848
    :rose: :(