63 Rocznica zbrodni ludobojstwa ludnosci polskiej na Wolyniu

Discussion in '302nd POLISH SQ -Poznanski-' started by kazan, Aug 1, 2006.

  1. Holmes

    Holmes Well-Known Member

    Joined:
    Nov 18, 2002
    Messages:
    1,022
    Location:
    Krakow, Poland
    Cc zamknijmy tutaj, a pogadamy sobie przy piwie. Forma pisana ma za duże opóźnienia i źle się o takich sprawach "rozmawia".

    BTW, Kaz, niesamowite losy rodziny!
     
  2. jata

    jata Well-Known Member

    Joined:
    Jul 24, 2001
    Messages:
    1,512
    Location:
    Poznan, Poland
    @Kazan:

    przeczytaj ze zrozumieniem to co napisalem..
    jak nie zrozumiesz, przeczytaj jeszcze raz..

    jesli nadal nie rozumiesz, co napisalem, zapytaj, podajac dokladne cytaty, co autor mial na mysli..

    i nie zarzucaj mi prosze braku zwojow..


    co do OUN-u w obecnej postaci..
    dla mnie to formacja o takim znaczeniu, jak kaluza jako przeszkoda wodna..

    @Holmes:
    dobry pomysl z tym piwem, pod koniec miesiaca bedzie okazja..:D
    a losy jak to losy..
    kazdy z nas moglby napisac mniej [pewnie moja] lub bardziej [pewnie Kazan] dramatyczna opowiesc o losach swojej rodziny..
     
    Last edited: Aug 2, 2006
  3. pedzel

    pedzel Well-Known Member

    Joined:
    Aug 19, 2001
    Messages:
    1,491
    Location:
    Gdansk, Poland
    Mozna walczyc i "walczyc".
     
  4. --vipe

    --vipe Well-Known Member

    Joined:
    Jun 2, 2003
    Messages:
    1,954
    Location:
    Poznan, Poland
    Panowie spokojnie nie ma sensu na siebie sie wkurzac bo to nie my robilismy takie rzeczy. Piwko jest lepszym rozwiazaniem. :) Zasada jest taka, ze kazdy walczy o swoje i jesli nikt inny tego nie przezyje nie zrozumie dlaczego dla niektorych chociaz przepraszam jest wazne.

    Mi osobiscie wisi to czy np jasis rusek wystapi w telewizji i z laska powie - przepraszam za Katyń. Ja mam to w dupie,bo te szmaty i tak wojne licza od 41roku, ale pewnie dla rodzin tych oficerow to jest wazne.

    Wiec Jata wiesz nie mozna tez mowic: za co?
     
  5. --vipe

    --vipe Well-Known Member

    Joined:
    Jun 2, 2003
    Messages:
    1,954
    Location:
    Poznan, Poland
    a tak swoja droga to bardzo mnie ciekawo dlaczego w WB ToD zaczyna sie od roku 40. Niech mi nikt nie mowi, ze leeee bo polska nie miala samolotow. Bo samoloty miala wystarczyl by p11 i kilka bombowcow, ktore rownie dobrze moglyby sie sprawdzac jak inne. Ja rozumiem ze za duzo moze bzykow, ale przeciez wystarczylo by zrobic by p11 latal tylko w r39 i tyle a reszta tak samo.

    Czy kiedys ktos wogole sie pytal dlaczego tak jest?? Ja rozumiem ze to ruski itd. Ale kwa zrobili projekt miedzynarodowy w ktorym polacy sa czolowka i olewaja rok 39????
     
  6. jata

    jata Well-Known Member

    Joined:
    Jul 24, 2001
    Messages:
    1,512
    Location:
    Poznan, Poland
    oni nas nie przeprosza jako narod..
    przeprosza jednostki, ktore beda sie "poczuwac" do tego, ze nalezy przeprosic..
    i u nas bedzie podobnie..
    jako narod nie przeprosimy..
    przeprosza jednostki [i przeprosily] ktore sie do tego poczuwaja..

    i w tym kontekscie jest moje "za co?"
    ani jedna strona ani durga nie uwaza, ze jest za co druga strone przepraszac..
    za to kazda ze stron uwaza, ze sama powinna byc przeproszona przez druga..
    Polacy chca, zeby Ukraina przeprosila za Wolyn, Ukraincy chca, zeby Polska przeprosila za "ackje Wisla"..
    ale Ukraincy za Wolyn nie przeprosza, tak samo jak Polacy nie przeprosza za "wisłę"...

    jesli sie myle, prosze o sprostowanie..
     
  7. pedzel

    pedzel Well-Known Member

    Joined:
    Aug 19, 2001
    Messages:
    1,491
    Location:
    Gdansk, Poland
    Bo sie troche pogubilem. Jata sry ale ktos tu prosil o przeprosiny?
     
  8. kazan

    kazan Well-Known Member

    Joined:
    Dec 15, 2004
    Messages:
    1,074
    Location:
    Bremen (DE)
    @ jata pokaz mi fragment gdzie zarzucilem Ci brak zwojow

    Dlaczego? Bardzo uwaznie studiowalem te historie i wiem jakie sa przyczyny

    Jasne ze ma swoja... Prosze bardzo "UPA walczyla bohatersko z 2 totalitaryzmami. W przeciwienstwie do innych ruchow oporu nie otrzymala zadnej pomocy z zewnatrz..." Ani slowa o mordach na Wolyniu. Nie mowie tu o ich grzechach. Nie nic na temat ze AK mordowalo i palilo. Jest owszem wzmianka o 1,5 tys polskich policjantach (!) Zapomnieli jak widac o wspolpracy z III Rzesza. O Dywizji SS Galizen. O wachmanach w obozach koncetracyjnych. Rzekomo ratowali zydow! Chyba od zycia....


    I kto komu zarzuca braki??


    Zdjecie ochotnikow do SS Galizen
    [​IMG]

    a to chlopcy z UPA

    [​IMG]

    a tu efekt ich walki o wolna Ukraine, kosci dlugie podczas ekshumacji
    [​IMG]



    Jata ja Ci nic nie zarzucam, co wiedziales wczesniej o Wolyniu i jakie to byly zrodla?
     
  9. jata

    jata Well-Known Member

    Joined:
    Jul 24, 2001
    Messages:
    1,512
    Location:
    Poznan, Poland
    wiec mam nadzieje, ze kiedys napiszesz ksiazke formatu "Powstanie'44" N. Daviesa..
    i to chyba wcale nieglupi pomysl, zeby w ogole ktos to zrobil..
    chyba ze juz cos takiego jest..

    i tu sie zgadzamy..
    jak to ktos napisal/powiedzial..
    moja racja jest bardziej moja niz twoja itd..

    przepraszam..:(

    :/
    nie wiem, co odpisac, wiec.. nie napisze nic..:(

    siakies filmy dokumentalne, gazety, ksiazki, siec..
    co wiem o Wolyniu?
    niewiele..
    mniej wiecej tyle, ile wiem o calej IIWS..
    czyli niewiele..
    oczywiscie, ze dobrze jest wiedziec cos wiecej..
    ale ja oczekuje obiektywnej wiedzy..
    a obiektywizmu Tobie z wiadomych wzgledow brakuje.. [bynajmniej nie jest to zarzut!!]
    interesuja mnie przyczyny..
    bo skutki jakie byly i sa, widze i wiem..
    ale nie wiem, co bylo przyczyna..
    jesli mozesz cos na ten temat napisac, to bedzie fajnie..
    albo pokierowac do odpowiednich nosnikow informacji..
     
    Last edited: Aug 2, 2006
  10. kazan

    kazan Well-Known Member

    Joined:
    Dec 15, 2004
    Messages:
    1,074
    Location:
    Bremen (DE)
    Jata moj przyjacielu jestem obiektywny jak cholera, nie dam glowy czy jakas 7 woda po kisielu nie byla w tym pieprzonym UPA. Kiedys jak bylem mlody szczycilem sie ze mam jakies tam pochodzenie Ukrainskie. Teraz to sie tego wstydze.
    Jest ksiazka i to nie jedna
    Jako ciekawostka Ukrainskiego historyka ktory opublikowal prawde o OUN-UPA. Zabili nieznani sprawcy lomami na klatce schodowej we Lwowie. Zamykam sie juz Historia to o wiele ciezsza nauka niz np taka Matematyka tam jest wszystko czarne na bialym....

    I jesli Cie jakos urazilem to przepraszam...

    aaaaa wiecie ze gdzies Maczkowi i jego pancernym zawieruszylo sie okolo 1000 jencow niemieckich? ( glownie z waffen SS) :) podobno...
     
  11. amator

    amator Well-Known Member

    Joined:
    Jul 3, 2005
    Messages:
    656
    Location:
    Wrocław, Poland
    Kaz dwie sprawy:
    1. nie slyszalem o tej masakrze, uswiadomiles mnie
    2. Popatrzylem sie na zdjecie z dziecmi i dopiero po Twoim opisie zorientowalem sie co tam jest naprawde przedstawione. Szczerze mowiac nie zapomne tego co tam zobaczylem,bo zdjecie faktycznie jest drastyczne. I jest to pierwsze zdjecie, ktorego widok wywolal u mnie odruch wymiotny.
    P.S. starosta mojego roku jest ukraincem
     
  12. 308_lolo

    308_lolo Well-Known Member

    Joined:
    May 7, 2003
    Messages:
    684
    Location:
    Poznan
    Bardzo ciekawa dyskusja i wymiana argumentow!!

    Ale, chyba potrzeba zwiekszyc DYSTANS

    Kazdy z dyskutantow ma swoje racje, lecz nie mozna rozmawiac o NARODACH w aspekcie poszczegolnych losow wiosek lub miast.

    Nalezy pamietac ze historia tych ziem (takze historia narodow) liczy sobie ponad 1000 lat.

    Zgoda i niezgoda - to pojecia ktore na przestrzeni wiekow wymienialy sie wzajemnie, i kazdy narod z innym narodam raz byl w bliskiej przyjazni (np wspolnie odpierajac trzeci narod, ktory upodobal sobie nowe ziemie) a innym razem w nastepnym wieku, wzajamnie sie psztykali (wycinajac w ten lub inny sposob wioski i miasta).

    To co dotyczy wieku XX jest konsekwencja tego co dzialo sie w wieku XIX, a tamto jeszcze wczesniejszych czasow.

    Nie wolno tego zapominac, bo dyskusja staje sie bezprzedmiotowa, porozumienia nie ma prawa byc i stan jest w zasadzie... wojenny.

    A nie o to chyba chodzi.

    Dlatego w cywilizowanych krajach normalna rzecza sa komisja historyczne, ktore opracowuja na potrzeby Szefow Panstw zestawienia krzywd i przewinien wlasnych, ktore w takich sytuacjach przedstawia sie drugiej stronie, jesli klimat jest poprawny, aby raz na jakis czas zajac WSPOLNE stanowisko... bo jak glosi stara maksyma - ZGODA BUDUJE, NIEZGODA .....

    Choc przyklady tu podane sa drastyczne, to osobiscie w latach 80-tych czesto bedac w bieszczadach sluchalem opowiesci autochtonow o tym co robili AK-owcy a co robili UPA-owcy. I prosze mi wierzyc, roznice dotyczyly odcinanych czesci ciala, i szczegolow technicznych, ktore glownie zalezaly od ilosci czasu siepaczy, ktory mogli poswiecic temu samemu zwyrodnialemu zajeciu.

    Nie ma winnych i niewinnych. Roznice sa w ilosciach poleglych - to nie ulega watpliwosci. Okrucienstwo bylo to samo.

    Nalezy pamietac ze w 1919 roku nikt nie pytal ukraincow o to czy chca mieszkac w Polsce. Im to oswiadczono. To dokladnie to samo dzialanie jak rozbiory w XVIII wieku dokonane na naszym krolestwie.

    Wydaje sie koniecznym aby istnialy glosy i zdjecia oraz opisy, lecz linia podzialu nie powinna byc zero jedynkowa. Podział powinien uwzgledniac przyszlosc NARODOW - wspolna przyszlosc, oraz zapewnienie, ze to co bylo nigdy nie bedzie mialo miejsca w przyszlosci.

    A lekcje historii beda mogly wtedy po obu stronach granicy wygladac na tyle realnie na ile mozna. Byle uwzglednialy mozliwosci wytlumaczenia celow oraz dazen obu stron.

    To ze w oddzialach byli zwyrodnialcy, ktorzy dokonywali zbrodni tak odrazajacych - nalezy umiescic w kategorii - ZBRODNIARZE WOJENNI i scigac po OBU stornach granicy listami gonczymi z nazwiskami i miejscami zamieszkania.

    Zbrodnie - to jedno - KONFLIKT ideowy - to zupelnie inna sprawa.

    sorka za zanudzenia

    pozdro
    Lolo
     
  13. pedzel

    pedzel Well-Known Member

    Joined:
    Aug 19, 2001
    Messages:
    1,491
    Location:
    Gdansk, Poland
    Ja tylko dodam, ze tych bydlakow co zyja do dzisiaj, nawet jesli maja po 80 lat powinno sie przykladowo wsadzic do pierdla. Dozywotnio.
     
  14. 308_lolo

    308_lolo Well-Known Member

    Joined:
    May 7, 2003
    Messages:
    684
    Location:
    Poznan
    Tak mi sie mocno wydaje ze w IPN jest komorka, ktora wlasnie TAKIE zbrodnie sciga. Kazan - zadzwon tam i sprawdz czy nie potrzebuja materialow, swiatkow. Z tego co czytalem niedawno, to wysylaja dziesiatki wezwan na przesluchanie i dosc preznie pracuja.

    Inna sprawa to odzew - anglia np nie pusci do polskiego kicia pani tfu.. prokurator, ktora wsadzila na smierc gen. Nila i jeszcze kilkaset innych AK-owcow, obciazajac ich wyimaginowanymi zbrodniami, sadzajac przed soba nagich na nodze od stolka.
    Te "osoby" jeszcze zyja, ale niestety nie tu w kraju. Wielu siedzi we wlasciwej ojczyznie (Izraelu) a reszta rozjechala sie do odpowiednich gmin po swiecie. Tam maja ochrone i 800$ miesiecznie... co ich ruszy?

    Smutno...

    pozdro
    Lolo
     
  15. kazan

    kazan Well-Known Member

    Joined:
    Dec 15, 2004
    Messages:
    1,074
    Location:
    Bremen (DE)
    Cii....Lolo bo jeszcze Mosad nas namierzy :)
     
  16. pedzel

    pedzel Well-Known Member

    Joined:
    Aug 19, 2001
    Messages:
    1,491
    Location:
    Gdansk, Poland
    Widac paru nieswiadomych zostalo uswiadomionych. Dobre i to. Proponuje zakonczyc.
     
  17. jata

    jata Well-Known Member

    Joined:
    Jul 24, 2001
    Messages:
    1,512
    Location:
    Poznan, Poland
    koncz Wasc..:D

    a Lolo napisal to, co chialem napisac, tylko mi tak nieskladnie wyszlo..:/
     
  18. plushack

    plushack Well-Known Member

    Joined:
    Sep 23, 2001
    Messages:
    207
    Location:
    Chelm,Poland
  19. Holmes

    Holmes Well-Known Member

    Joined:
    Nov 18, 2002
    Messages:
    1,022
    Location:
    Krakow, Poland
    Dobra, zamknąć pedzel. Tak jak mówię - face to face można podyskutować ;)
    A tak odnośnie kanalii na uchodźctwie - to niejaki Morel też nieźle się ma. Myślę, że wskazane byłoby aby pomnik w Jedwabnem zrobić z jego renty, którą dalej otrzymuje. Ładnie by to się zazębiło :/
     
  20. Holmes

    Holmes Well-Known Member

    Joined:
    Nov 18, 2002
    Messages:
    1,022
    Location:
    Krakow, Poland
    Świetna rzecz! Coś na wzór mini "Zapomniany żołnierz" tylko z drugiej strony. Również polecam!