Silent Hunter III na laptopie

Discussion in '302nd POLISH SQ -Poznanski-' started by Conrad, Jan 19, 2008.

  1. Conrad

    Conrad Well-Known Member

    Joined:
    Jul 19, 2001
    Messages:
    995
    Location:
    Poznan, Poland
    Zainstalowałem sobie Silent Hunter III na laptopie z intelowską grafiką GMA950. Grafika taka biurowa ale gothik 2 na niej smigał. SH poszło, ale haczy się nieco na widokach z falująca wodą (choćby przez peryskop). Stąd moje pytanie:
    Czy można gdzieś ustawić mniejszą szczegółowość wody?
     
  2. Mateus

    Mateus Well-Known Member

    Joined:
    Feb 16, 2003
    Messages:
    143
    Kiedyś na teoretycznie dobrym sprzęcie miałem podobny "efekt" i był to wynik błędu w silniku gry. Wyłącz/zmniejsz do zera number of particles (lub coś w tym rodzaju, nie pamiętam dokładnie a gry już nie mam żeby sprawdzić). Może to pomoże.
     
  3. -frog-

    -frog- Well-Known Member

    Joined:
    Jun 17, 2003
    Messages:
    5,303
    U mnie chodzi, chociaż grafika już raczej niedzisiejsza (GF7600Go)... nie wiem, może rzeczywiście zmniejsz liczbę particles, bo to obciąża strasznie jednostki obliczeniowe karty.

    Swoją drogą brat narzeczonej był lekko zakłopotany, jak przyjechaliśmy do Polski z laptopem i pokazałem mu, że nawet NFS Pro potrafi nieźle na laptopie chodzić.
     
  4. Conrad

    Conrad Well-Known Member

    Joined:
    Jul 19, 2001
    Messages:
    995
    Location:
    Poznan, Poland
    A co to są te "particles"?
     
  5. -frog-

    -frog- Well-Known Member

    Joined:
    Jun 17, 2003
    Messages:
    5,303
    Particles to cząsteczki w dosłownym tłumaczeniu.
    Piana w wodzie, odłamki w eksplozji. Obiekty nieteksturowane, a mimo to pochłaniające część mocy obliczeniowej. Przy słabszych procesorach modelowanie efektownego (czytaj "zbliżonego do prawdziwej fizyki") zachowania tychże cząsteczek pochłania masę mocy obliczeniowej samego CPU (a nie tylko karty grafiki).
    Jeżeli masz jakiegoś Core Duo (najlepiej T2450 lub wyżej) to da sobie radę z palcem w d..., ale przy Celeronie M to nawet cała ręka nie pomoże i trzeba by było zmniejszyć te efekty do zera.
    (Zapominam rzecz jasna dodać, że RAM to też zżera efektywnie, więc przydałby się zdefragmentowany dysk z dużym plikiem stronnicowania o ile RAM<=1GB).
    Co prawda oficjalne wymagania systemowe ma SH3 znośne, to poniżej 1GB RAM raczej się tnie (chodzi ponoć przy 512, ale nienajlepiej i nie pod XP a pod 2000). A zdaje mi się, że GMA, którą podajesz jako swoją kartę grafiki dodatkowo zżera Tobie jakieś 128-224MB pamięci systemowej na własne potrzeby.
     
  6. -al---

    -al--- Well-Known Member

    Joined:
    Jan 5, 2005
    Messages:
    6,848
    Location:
    Poznań
    chodzi ladnie przy 512RAM, zasmieconym dysku, malym pagefileu i starym XP nieformatowanym od hohohoh ;)
    grafa radek 7600
     
  7. Snakeye

    Snakeye Well-Known Member

    Joined:
    Jun 16, 2001
    Messages:
    3,232
    Location:
    EPWA
    Dla porownania, SHIII na mocnym procku, w miare swiezym XP, 1gb ramu i lipnej grafie ledwo zipie - probowalem odpalic na firmowym lapie, porazka... Particles musialem zmniejszyc do minimum, zeby _jakos_ chodzilo.
     
  8. -al---

    -al--- Well-Known Member

    Joined:
    Jan 5, 2005
    Messages:
    6,848
    Location:
    Poznań
    widac jednak wiecej zalezy od grafy ;)
    ja procka mam athlona 1500MHz, a na grafie 256RAMu
    gierka sie oczywiscie laduje masakrycznie dlugo (malo RAMu), ale jak juz sie zaladuje to czkawki dostaje jedynie jak cos robi BUM ;)

    edit: P.S. snejki a tak marudziles ze gierka zabugowana, ale jednak nie odstawiles :)
     
  9. Conrad

    Conrad Well-Known Member

    Joined:
    Jul 19, 2001
    Messages:
    995
    Location:
    Poznan, Poland
    Grafika ma duże znaczenie - ale żabkuje w zasadzie tylko na widoku zewnętrznym ew. przez peryskop gdy leci konwój przez wzburzone morze. Ale da się spokojnie grać. A gierka sympatyczna i kllimatyczna bardzo.
     
  10. Snakeye

    Snakeye Well-Known Member

    Joined:
    Jun 16, 2001
    Messages:
    3,232
    Location:
    EPWA
    SH III odstawilem jak wyszlo SHIV ;) Z reszta w Finlandii nie mialem duzego wyboru. Na tym laptopie/laczu i tak sie latac nie dalo, a picie z Finami jest nudne, bo sie prawie nie odzywaja :p
    SH ratuja zawsze mody, tak samo teraz do SH4 mam zainstalowane Trigger Maru i pare bajerow do niego.
     
  11. Mateus

    Mateus Well-Known Member

    Joined:
    Feb 16, 2003
    Messages:
    143
    a jest już jakiś mod do SHIV który przenosi do niemieckich u-bootów i na atlantyk? :)