Fajne ksiazki wszelkie - Newsy, zapowiedzi, opinie

Discussion in '302nd POLISH SQ -Poznanski-' started by jata, Aug 11, 2006.

  1. jfm

    jfm Well-Known Member

    Joined:
    Jan 6, 2003
    Messages:
    848
    Tadeusza Schiele znalazłem ostatnio w swej wiejskiej bibliotece, opisywał losy powojenne od pijackiego życia na bezrobociu w odbudowującej Warszawie przez paromiesięczny epizod w Bieszczadach po Aeroklub w Zakopanem gdzie już jako człowiek w podeszłym wieku zwany "dziadkiem" latał na szybowcach, czasem wracał wspomnieniami niestety dosyć pobieżnie do swego 308 Krakowskiego
    "W cieniu (cieniach?) chmur" taki był chyba tytuł ale pewności nie mam, nawet google nie pomaga, widocznie rzadkie wydanie ale na pewno nie była to "Wspinaczka po chmurach"

    "Ostatnią walkę" Zumbacha zakupiłem parę lat temu w sumie niezły bajkopisarz ;), szkoda że większość tekstu dotyczy losów powojennych, Afryka itp.
    szczególnie w pamięci utkwił mi rozdział na temat Frantiszka, opisujący akcję zawartą w książce Fiedlera, w jakże odmienny sposób :)

    Franka Gabryszewskiego też bym zakupił, ale to było w okresie w którym kasą nie grzeszyłem, pamiętam że tą część z Dyonem 315 przeczytałem w sklepie, sprzedawca trochę miał mi za złe ;) miło że taki asior nazywa 315 najlepszym dywizjonem w jakim był.
     
  2. --stec

    --stec Well-Known Member

    Joined:
    Dec 24, 2000
    Messages:
    1,944
    Location:
    Poznan, Poland
    Ta ksiazka to na 100% wspinaczki po chmurach :). w 2 pozostalych ksiazkach sama wojenna akcja. Jeszcze ksiazki mieczyslawa wyszkowskiego - jedynego pilota cyrku skalskiego ktorego zrabali nad tunezja. W jednej wiecej latania, w drugiej losow od zestrzelenia ale obie dobrze napisane.
    Jest jeszcze jedna ksiazeczka ktora tutaj kiedys polecalem: "od cambrai do coventry" stefana laszkiewicza. Moze nie za duzo akcji (chociaz troche powalczyl nad francja) ale pisana fajnym gawedziarskim stylem. Czesto jest na allegro w cenie jak za gazete (nawet za 2 zl).
    Z ksiazek ktore polecam najwieksze wrazenie robi "walczylem dla fuhrera" chociaz chyba najciezej ja dostac. Na poczatku beztroskie strzelanie do brytyjskich srednich bombowcow i pozniej do francuzow, na koncu beznadzieja walki na posklejanych na druty i dykte 109tkach z dziecmi po paru godzinach szkolenia kontra hordy mustangow, thunderboltow i latajacych fortec.
     
  3. Diazik

    Diazik Active Member

    Joined:
    Jan 29, 2008
    Messages:
    27
  4. -al---

    -al--- Well-Known Member

    Joined:
    Jan 5, 2005
    Messages:
    6,848
    Location:
    Poznań
  5. -al---

    -al--- Well-Known Member

    Joined:
    Jan 5, 2005
    Messages:
    6,848
    Location:
    Poznań
  6. -stan-

    -stan- Well-Known Member

    Joined:
    Jun 19, 2003
    Messages:
    517
    Location:
    Poland/Oman(desert)
    No to ino do tego dokupic 110 i w gore:fly2: :cheers:
     
  7. --stec

    --stec Well-Known Member

    Joined:
    Dec 24, 2000
    Messages:
    1,944
    Location:
    Poznan, Poland
    W empiku widzialem nowe wydanie "pod obcym niebem" Mieczyslawa Wyszkowskiego - pilota PSP i czlonka Cyrku Skalskiego (jedynego, ktory zostal zestrzelony i dostal sie do niewoli). Akurat ta ksiazka koncentruje sie na lotach nad europa (o PFT i niewoli jest "ostatni lot"), ale warto kupic - fajnie napisana i sporo o walkach.
     
  8. jata

    jata Well-Known Member

    Joined:
    Jul 24, 2001
    Messages:
    1,512
    Location:
    Poznan, Poland
    offtopic:

    czesc..:D
    co porabiasz w przyszly weekend??
    ;)
     
  9. --stec

    --stec Well-Known Member

    Joined:
    Dec 24, 2000
    Messages:
    1,944
    Location:
    Poznan, Poland
  10. --stec

    --stec Well-Known Member

    Joined:
    Dec 24, 2000
    Messages:
    1,944
    Location:
    Poznan, Poland
    Na allegro pojawia sie ostatnio za 20zl Chickenhawk Roberta Masona - wspomnienia pilota hueya z wietnamu. Jezeli istnieja kultowe ksiazki wojenne to ta sie do nich zalicza. Bywa tez polskie wydanie ale nie polecam - drogie i tragicznie tlumaczone.