[english] need help with translation

Discussion in 'Warbirds Czech & Slovak' started by -nicae-, Nov 17, 2003.

 1. -nicae-

  -nicae- Well-Known Member

  Joined:
  Sep 6, 2000
  Messages:
  6,356
  Location:
  Brazil
  hi! and sorry for english!
  but i need help for a university project.
  could someone translate this piece of text into czech?
  it does NOT have to be 100% accurate. :)

  Abstract
  The high competitiveness existing in the most diverse sectors of the global economy demands from the participating companies, an increasing search for innovation, increase in quality and addition of aggregate value to their assets and services. The objective of this project is to analyze the reasons why Brazilian companies, in general, don't have the tradition of investing in such an important area as research and development (R&D), although the Brazilian economy is each day more involved with the competitive global markets. This publication is elaborated through the formulation of hypotheses based on secondary information, extracted from third party scientific texts. Finally, the project concludes that, indeed, Brazilian companies find great obstacles to perform R&D activities, reducing their competitiveness. Therefore, some suggestions are made for the companies about the problem, as well as some recommendations for future studies on the same subject.

  Uniterms
  Research and development, national companies, return on investment, management policies


  there are already other languages translated, so if you need more references, visit this thread:
  http://forum.wbfree.net/forums/showthread.php?t=18510

  thanksssss! :cool:
   
 2. manoce

  manoce Well-Known Member

  Joined:
  May 9, 2002
  Messages:
  1,221
  Location:
  Rožnov pod Radhoštěm, Czech republic
  Výňatek:
  Velká konkurence ve většině rozdílných odvětví světového hospodářství vyžaduje od zúčastněných společností věnovat stále větší pozornost zlepšování, zvyšování jakosti a přidávání celkové hodnoty ke svým aktivám a službám. Záměrem tohoto projektu je vyhodnotit příčiny, proč brazilské společnosti nemají obecně tradici v investování do tak důležitých oblastí jako jsou výzkum a vývoj (R&D), ačkoliv je brazilské hospodářství každým dnem více a více zapojeno do hospodářské soutěže na světových trzích. Tato publikace je vypracována na základě formulací hypotéz založených na odvozených informacích získaných z jiných věděckých prací. Ve svém závěru tento projekt dospívá k poznatku, že brazilské společnosti zajisté narážejí při provádění R&D činností (výzkumu a vývoje) na velké překážky, což omezuje jejich konkurenceschopnost. Proto jsou ohledně tohoto problému udělány pro společnosti určité návrhy možných řešení, stejně jako určitá doporučení pro budoucí studie na tomto poli.

  Obecné pojmy:
  Výzkum a vývoj, národní společnosti, návrat investic, strategie vedení  hope it helps

  srry I haven't answered in your original thread.. I'm not around much lately..

  "oh, and it doesnt have to be 110% accurate, as i really doubt the teacher will be able to understand czech or russian. " ;) tsts
   
 3. -nicae-

  -nicae- Well-Known Member

  Joined:
  Sep 6, 2000
  Messages:
  6,356
  Location:
  Brazil
  wow thanks manoce!! BIG thanks! :cool: