Ju-86 w agresji na Polskę

Discussion in 'Warbirds Polish' started by Holmes, Sep 26, 2003.

  1. Holmes

    Holmes Well-Known Member

    Joined:
    Nov 18, 2002
    Messages:
    1,022
    Location:
    Krakow, Poland
    Ju-86 w agresji na Polskę

    Witam!

    Jak to w końcu było z tymi bombowcami? Czy Niemcy używali Ju-86 w jednostkach bojowych we wrześniu i czy nasi piloci mieli szanse zobaczyć je w powietrzu?

    Ma 4 różne źródła i każde mówi co innego :dunno:
     
  2. pedzel

    pedzel Well-Known Member

    Joined:
    Aug 19, 2001
    Messages:
    1,491
    Location:
    Gdansk, Poland
    Last edited: Sep 26, 2003
  3. Holmes

    Holmes Well-Known Member

    Joined:
    Nov 18, 2002
    Messages:
    1,022
    Location:
    Krakow, Poland
    Re: Ju-86 w agresji na Polskę

    Witam,

    Ja też tak myślałem :rolleyes: A część niemieckich źródeł tsierdzi, (J.B. Cynk w "SIły lotnicze Polski i Niemiec..." z 1989 też), że żaden Ju-86 nie brał udziału w kampanii wrześniowej. Podobno na wyposażeniu Luftwaffe w tym okresie były już tylko 30 ostatnich Ju-86 - wszystkie w IV./KG 1 (dywizjon zapasowy), który nie działał na froncie polskim.

    Z kolei kilku naszych pilotów ma zaliczone zestrzelenia Ju-86, a np. Jan Maliński (ciągle w świetnej formie :) ) jest przekonany, że "własnoręcznie" ostrzelał Ju-86 w swoim ostatnim pechowym locie w kampanii wrześniowej.

    Czyli wychodzi mi na to, że Krzyżacy coś kręcą :dark:
     
  4. Snakeye

    Snakeye Well-Known Member

    Joined:
    Jun 16, 2001
    Messages:
    3,232
    Location:
    EPWA
    Re: Ju-86 w agresji na Polskę

    W publikacji wydanej zaraz po wojnie (plk Zaczkiewicz, Lotnictwo polskie w Kampanii Wrzesniowej) mam wypisane w wielu przypadkach zestrzelone samoloty sklasyfikowane jako Ju-86. Nawet przy Ju-86 w komentarzach na poczatku ksiazki w rozdziale o zestawieniu sil jest napisane, ze Ju-86 (podobnie jak Do-17) przy zestrzeleniu zapalaly sie
     
  5. -frog-

    -frog- Well-Known Member

    Joined:
    Jun 17, 2003
    Messages:
    5,303
    Re: Ju-86 w agresji na Polskę

    AFAIK to Ju86 (a konkretnie wersja R- z przedłużonymi końcówkami skrzydeł i silnikami z turbosprężarkami) latały w celach wywiadowczych jeszcze na początku 1942 roku nad Wielką Brytanią. Z liniowych jednostek bombowych wycofano je zaś (2 ostatnie Staffel) przed agresją na Norwegię. Wersje P1 (bombowa) i P2 (bombowo-rozpoznawcza) brały jednak udział w początkowej fazie ataku na ZSRR. Nieprawdopodobne wydają się więc mi informacje, że w kampanii wrześniowej nie brały te samoloty udziału, ze względu na wycofanie ich z linii. Może niemieccy historycy wstydzą się tej, poniekąd bardzo udanej, konstrukcji :dunno: ?
     
  6. --stec

    --stec Well-Known Member

    Joined:
    Dec 24, 2000
    Messages:
    1,944
    Location:
    Poznan, Poland
    Re: Ju-86 w agresji na Polskę

    Tak jak to juz zostalo zapisane - Ju86 nie bral bojowego udzialu w kampanii wrzesniowej. A co do tego ze paru pilotow ma "zaliczonego" Ju86 to coz - Paszkiewicz tez do niedawna mial zaliczonego Do17 w slawnym locie treningowym 303 sq, a jak sie okazalo tak na prawde zwalil me110 ;). Z tym rozpoznawaniem celow w powietrzu w ogole roznie bywalo.
     
  7. pedzel

    pedzel Well-Known Member

    Joined:
    Aug 19, 2001
    Messages:
    1,491
    Location:
    Gdansk, Poland
    Re: Ju-86 w agresji na Polskę

    Dot pls jakies zrodla, bo wytlumaczenie nie bo nie do mnie nie przemawia. Do-17 z Bf-110 latwo pomylic - dlugi kadlub, zgrabne skrzydla, ale ju86 mial tak zajebiscie kanciata sylwetke, ze ciezko go pomylic. W wiekszosci polkich ksiazek czytalem ze jednak latal.
     
  8. pedzel

    pedzel Well-Known Member

    Joined:
    Aug 19, 2001
    Messages:
    1,491
    Location:
    Gdansk, Poland
    Re: Ju-86 w agresji na Polskę

    BTW - SB2 tez podobno nie bral udzialu... A fakty sa cokolwiek odmienne. I oficjalna informacja,ze Polacy zestrzeli 999 samolotow w IIWŚ bierze w łeb.
     
  9. pedzel

    pedzel Well-Known Member

    Joined:
    Aug 19, 2001
    Messages:
    1,491
    Location:
    Gdansk, Poland
    Re: Ju-86 w agresji na Polskę

    Po drugie BTW - Dot pls zrodla ze Paszkiewicz zamordowal 110 - to dla mnie szok. Pierwszy raz o tym slysze.
     
  10. pedzel

    pedzel Well-Known Member

    Joined:
    Aug 19, 2001
    Messages:
    1,491
    Location:
    Gdansk, Poland
    Re: Ju-86 w agresji na Polskę

    A po trzecie BTW - 200m od chalupy moich dziadkow 1-3 wrzesnia diczowaly 2xP11 albo p7 (dziadek mowil ze mysliwce nasze). Piloci zostali przez miejscowych odwiezieni do Warszawy a z samolotami nie wiadomo co sie stalo (porabali siekierami - ostanie info od miejscowych). Czy ktokolwiek ma jakies informacje o tym??? Wyladowali na polu kolo wsi Jartypory obok Wegrowa - jakies 100 km. od Warszawy.
     
  11. pedzel

    pedzel Well-Known Member

    Joined:
    Aug 19, 2001
    Messages:
    1,491
    Location:
    Gdansk, Poland
    Re: Ju-86 w agresji na Polskę

    A po czwarte BTW czy ktos ma zródla/informacje kto stal w 44 na lotnisku Stara Wies??? Bo ze Hartmann przez moment to wiem :D

    Aaa zapomnialem dodac ze chodzi mi o Rosjan w 44 roku, szczegolnie o mysliwskie eskadry :D
     
    Last edited: Sep 27, 2003
  12. hrabia

    hrabia Well-Known Member

    Joined:
    Mar 20, 2003
    Messages:
    1,397
    Location:
    Legnica Poland
    Re: Ju-86 w agresji na Polskę

    WTB pedzel czemu aż 3 razy "btw" ??? :D
     
  13. pedzel

    pedzel Well-Known Member

    Joined:
    Aug 19, 2001
    Messages:
    1,491
    Location:
    Gdansk, Poland
    Re: Ju-86 w agresji na Polskę

    Bo mi sie 3x przypomnialo :p
     
  14. pietas

    pietas Well-Known Member

    Joined:
    Apr 28, 2002
    Messages:
    1,301
    Location:
    Schweidnitz-Schlesien-Polen
    Re: Ju-86 w agresji na Polskę

    To chyba naturalne ze na polska propagande patrzy sie z przymruzeniem oka jak na kazda inna ;)
    Na Westerplatte walczylismy przeciez 7 bitych dni ciezko zmagajac sie z niemiecka dywizja, a w praktyce tylko 2 ataki wzmocnionej kompanii szturmowej 1 wrzesnia i nic wiecej, szturm mial byc 8wrz. ale 7wrz. sie poddalismy. Tak samo z samolotami przecie :) Nasi krzyczom ze ponad picset krzyzackich ustrzelili maszyn, a niemcy na koniec kampanii nie doliczyli sie tylko 200 samolotow, zreszta i tak w olbrzymiej wiekszosci uszczelona przez opl naziemna nasza i ich wlasna :) Z czolgami podobnie, mozna bitwy poczytac ze hej, co bitwa to po 50 tankow niemieckich sie pali, ja zawsze biore poprawke 1:5 i wychodzi mi prawie ok :)
    999 samolotow hmm .. to bedzie z 200 mysle. plus minus 50.
     
  15. -frog-

    -frog- Well-Known Member

    Joined:
    Jun 17, 2003
    Messages:
    5,303
    Re: Ju-86 w agresji na Polskę

    bez komentarza
     
  16. pedzel

    pedzel Well-Known Member

    Joined:
    Aug 19, 2001
    Messages:
    1,491
    Location:
    Gdansk, Poland
    Re: Ju-86 w agresji na Polskę

    Tez bez komentarza bo nie w ta strone liczysz - poczytaj najpierw ksiazki Urbanowicza .....

    Mistrz Swiata to byl - wiesz czemu przesuneli Urbanowicza jako najlepszego strzelca do Deblina w '38 roku?????? Bo zabil jakiegos Iszaka i SB2 nad nasza granica. A wiesz jaki On mial rekord w wojnie????? 18 killi w miesiac. Nie bylo takiego drugiego :D. Mechanicy tylko ammo mogli ladowac ... A to co zrobil w Chinach to szkoda slow .... Teraz po 60 latach sie okazuje ze jednak mial 20-pare killi co dawno opisal, w "Tygrysach ..." PRZEZ CALA WOJNE NIE DOSTAL ZADNEGO TRAFIENIA". ZADNA KULA GO NIGDY NIE TRAFILA - POPROSZE O PODOBNY PRZYKLAD :D
     
    Last edited: Sep 27, 2003
  17. pietas

    pietas Well-Known Member

    Joined:
    Apr 28, 2002
    Messages:
    1,301
    Location:
    Schweidnitz-Schlesien-Polen
    Re: Ju-86 w agresji na Polskę

    propaganda rulz! - krzyknijmy zgodnym chorem i Witek rzondzi tez.
     
  18. pedzel

    pedzel Well-Known Member

    Joined:
    Aug 19, 2001
    Messages:
    1,491
    Location:
    Gdansk, Poland
    Re: Ju-86 w agresji na Polskę

    Brawo Pietas - proapaganda rulez - zaloz Centrum Nieslusznie Zestrzelonych w Warszawie - i domagaj sie zadoscuczynienia - np. oddania Ziem zachodnich do Prus. WTG.
     
  19. pietas

    pietas Well-Known Member

    Joined:
    Apr 28, 2002
    Messages:
    1,301
    Location:
    Schweidnitz-Schlesien-Polen
    Re: Ju-86 w agresji na Polskę

    Pedzel to ze Urbanowicz ustrzelil w Chinach 20 samolotow z ktorych mu zaliczyli tylko 2 prawdopodobne to nie znaczy ze ustrzelilismy 999 samolotow w WWII. Natomiast jak czytam ze 303 leci nad Dieppe i straca kilkanascie maszyn Luftwaffe zaliczonych pewnych, nastepnie lacze to z tym ze zaliczonych pewnych wszystkie sily RAF ubijaja 150 z hakiem pewnych zestrzalow , a niemcom brakuje po tym dniu tylko 48 samolotow (w tym tylko 20 mysliwcow) to wiesz... Polacy walczyli przede wszystkim w RAF podczas 2 wojny, stamtad som najwieksze zwyciestwa, ale jak sie patrzysz na zwyciestwa RAF to podziel sobie zawsze przez 3. I wyjdzie Ci w miere prawidlowy wynik. 999? Ok niech bedzie moja strata. Poprawie sie . 333 , plus minus 33. Takich przypadkow jest znacznie wiecej, a jeden Urbanowicz wiosny nie czyni, bo obok niego sa tysiace innych ktorzy z kolei meldowali cuda niewidy.