O przyszłości 302 i naszego serwera.

Discussion in '302nd POLISH SQ -Poznanski-' started by andych, Apr 2, 2006.

  1. andych

    andych Well-Known Member

    Joined:
    Aug 20, 2001
    Messages:
    294
    Location:
    Malbork Poland
    O przyszłości 302 i naszego serwera.

    Chciałbym w tym wątku zapoczątkować dyskusję na temat scalenia grup identyfikujących się z historią dywizjonu 302, oraz rozszerzenia funkcjonalności naszego serwera IL2.
    Jak wszystkim wiadomo w wirtualnym świecie symulotników funkcjonuje Dywizjon 302 aktywnie uczestniczący w rozgrywkach wirtualnych frontów rozgrywanych w IL2FB, z kolei spora cześć pilotów latająca kiedyś w WB dziś lata w IL2FB, ale sentyment do przynależności w 302 pozostał. Dlatego aby uniknąć dublowania się kilku grup ludzi pod tym samym szyldem najlepiej się zjednoczyć w jeden zespół ludzi współpracujących na wirtualnym niebie. W niedalekiej przyszłości wyjdzie Bob i na pewno część z nas przeniesie swoją aktywność na ten symulator, szkoda by było kolejny raz przespać moment tworzenia się swiatka związanego z nowym symulatorem i dopiero po kilku latach akcentowania polskiej obecności, a szczególnie przypominania światu o historii Dywizjonu 302.
    Przypomnijmy sobie jak jeszcze na 1WBFH czekaliśmy na moment wyjścia ILa2 i jak się w końcu to stało, to nic z tym nie zrobiliśmy jako zgrana grupa, poniektórzy przenieśli się na ILa wstępując do wszystkich możliwych nowopowstałych grup, inni zostali na ruskimFH, jeszcze inni przenieśli się na inne symulatory. Całe szczęście, że to forum ciągle nas w jakimś stopniu łączy. Ewolucji ludzkich sentymentów i zainteresowań nie zatrzymamy, niech każdy robi to, co mu aktualnie najbardziej pasuje, ale nie dopuśćmy, aby nowe decyzje były podejmowane wobec braku oferty ze strony środowiska, w którym jest się obecnym od wielu lat i gdzie najchętniej by się pozostało.
    Jeśli chodzi o serwer, to we wzmocnionym już składzie może łatwiej będzie nam się uporać ze wszystkimi zadaniami wymagającymi czasu i umiejętności, którym nie podoła mała grupa. Kierunek i poziom rozwoju zależy od nas, ja tu może tylko przedstawię potencjalne możliwości, jakie można osiągnąć. Takim przykładem niech będzie serwer grupy Queensland, gdzie widać, jaki potencjał drzemie w aplikacji serwera i bazy danych rejestrowanej przez grę, sposób przetworzenia zależy tylko od naszej chęci i umiejętności. Nasz serwer działa obecnie na sofcie przygotowanym przez Gennadich, ale można przetestować również oprogramowanie FB Demon II i wybrać docelowo najlepiej nam pasujące. Proszę zapoznajcie się pokrótce z wymaganiami tych programów i niech się odezwą ludzie znający się na pisaniu stron w PHP, aby pchnąć do przodu prace wymagane do ruszenia takiego serwisu. Mile widziane będzie również przygotowanie mapek lub tylko samych scenariuszy na takie mapki, może inni dokończą, wiele się słyszy głosów krytykujących obecny stan. Nie krytykuj, zmień to. Trzeba w końcu tym wszystkim administrować, jak wiecie na razie pomaga mi w tym Frog, ale nie zawsze jesteśmy obecni na serwerze, a ponieważ z moich obserwacji widzę jako częstych gości, obecnie myślę ze gospodarzy wspólnego serwera pilotów z 302_... proszę aby jako lepiej nawzajem się znający wytypowali jednego administratora do nadzoru nad prawidłowym jego funkcjonowaniem. Wiecie jak często trzeba wyciągać ludzi z bana gdzie znaleźli się przypadkowo, a o wyłączeniu całkowicie banowania nie ma raczej mowy, bo zrobiłby się totalny burdel i 1 głupek mógłby popsuć zabawę wszystkim.
    Myślę ze pokrótce przedstawiłem swój punkt widzenia, oczywiście z kilkoma z was już o tym rozmawiałem i to nie będzie im obce, tym niemniej zapraszam wszystkich do dyskusji, szczególnie pilotów z bratniego 302`go. I jeżeli mogę mieć do was jakąś prośbę, to niech to się przypadkiem nie przerodzi w kolejną kłótnię, jak nie możesz pomóc to nie przeszkadzaj, a może uda się zjednoczyć ludzi dla realizacji tego zadania.
     
  2. arttii

    arttii Well-Known Member

    Joined:
    Aug 16, 2002
    Messages:
    2,112
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    302nd Polish SQ -Poznanski- powstal i (ile to juz lat isnieje?) na serverze FHrus
    gdzie ma mozliwosc rywalizacji z innymi obcymi dywizjonami
    gdzie poczegolni piloci 302sq indywidualnie moga rywalizowac z pilotami innych nacji
    ten miedzynarodowy swiatek rusFH byl i jest terenem dzialalnosci 302sq
    nie wyobrazamsobie przejscie calego 302sq na serv il2
    bo z kim tam bedziemy rywalizowac?
    sami z soba?czy z dawnymi pilotami 303go?
    czy moze z ta garstka obcych co okazjonalnie tam wpadaja?

    doceniam prace wlozona w powstanie polskiego serva il2
    ale narazie nie jest on alternatywa dla fhrus

    mysle ze powinno sie wrocic do pierwotnego zalozenia powstania tego serva
    czyli okazjonalnego czy cyklicznego organizowania scenarow
    wtedy mysle ze calosc 302sq bedzie na nich obecna

    tak wiec jak narazie skazani jestesmy na koegzystencje tych 2ch waznych
    serverow dla srodowiska wywodzacego sie 1wbfh ,302sq i innych sq z fhrus

    trzymam kciuki za dalaszy rozwoj severa Andycha
    sam bede tam latal od czasu do czasu :)

    kiedy nastepny scenar? :)
     
  3. andych

    andych Well-Known Member

    Joined:
    Aug 20, 2001
    Messages:
    294
    Location:
    Malbork Poland
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    Absolutnie nie to było moim zamierzeniem. Niech rusFH przetrwa jak najdłużej i oby zawsze był obecny na nim nasz 302. Tu chodzi o zainicjowanie jednego miejsca, które integruje działalność dywizjonów 302 na obecnych i przyszłych symulatorach. Aby inicjować powstawanie nowych formacji w nowych miejscach i nowych serwerach pod naszym szyldem.
    O ile się nie mylę to 302 z ILa szukał na początku jakiegoś kontaktu i porozumienia, ale nic z tego nie wyszło.
     
  4. piterk

    piterk Well-Known Member

    Joined:
    Feb 22, 2002
    Messages:
    378
    Location:
    Poznan / Poland
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    nie bede sie tu specjalnie rozpisywal artti , starczy ze porownasz sobie ilosc zarejestrowanych w score na FH z ostatnich miesiecy, z iloscia graczy zalogowanych na HL w jeden wieczor. serwer andycha to nie jedyna alternatywa do grania w il2. o przeciwnikow dla 302ego na HL nie musisz sie raczej obawiac.
    co do drugiego sqdu = nie wiem na czym polega dokladnie problem, bo chyba nie tylko na tym kto byl pierwszy ;) , jesli powiedzmy chca zachowac jakas tam swoja odrebnosc i nie uznaja zwierzchnictwa reprezentanta wbfh community :), to poprostu stworzcie eskadry A i B niezalezne od siebie, moze po jakims czasie po paru wspolnych akcjach (scenary, wspolne latanie na dogfight arenach itp) skonsolidujecie sie na tyle ze przestanie to byc problemem
    co do serwera andycha to uwazam podobnie jak art ze powinien byc on glownie wykorzystywany do ustawiania misji, cooperativ sqd vs sqd itp.
    mozliwosci troche jest. serwerow do zwyklej sieczki na HL jest dosc, nie widzie sensu robienia kolejnego.
    jesli chodzi o przyszlosc 302go na arenach innych niz wbfh, to nie wiem czy bedzie ona zwiazana z tym community. w kazdym razie postarajcie sie przypilnowac zeby pedzel zrobil tego strika 50 jesli nie zdazy go zrobic na fhoscie ;).

    pzdr
     
  5. joohny

    joohny Well-Known Member

    Joined:
    Aug 31, 2005
    Messages:
    88
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    Przyłączając się do dyskusji w temacie serwera Andiego zaprezentuję swoja skromną opinię i pogląd.

    Serwer został postawiony aby grupować ludzi z Polski - fanatyków wirtualnego lotnictwa. Genearalnie ma służyć dobrej zabawie. Są ku temu dobre waruki techniczne stworzone przez Andiego (ukłony i brawa). Ale aby wszystko funkcjonowało jak najlepiej, aby stworzyć coś atrakcyjnego potrzeba pracy wielu z nas aby nadać właściwy kształt temu z czego największym zadowoleniem chcemy korzystać. Serwer początkowo był rozpropagowany wśród znających się z FH WB.Teraz udostępniony przez HL jest formalnie otwarty dla całego świata. Jednak w głównej latamy tu my i tylko od nas zależy jaki kształ przyjmie oferta serwera.

    IL2 FB jest jakąś alternatywą dla WB która to gra, czy to się komuś podoba czy nie po prostu się zestarzała i będzie coraz mniej popularna - to widać po statsach oraz po tym, że coraz więcej z nas pojawia się na serwerze Andiego. Nie będę drążył tego tematu bo był on już poruszany w innym topicu i nie o to tu chodzi.

    Warunki techniczne są - chodzi tylko o podanie odpowiedniego softu - mapy, statsy, misje itp. Moim zdaniem organizując to należałoby w miarę możliwości stworzyć coś co jest rzeczą banalnie prostą ale będącą moim zdaniem atrakcją FH WB - dwie walczące naprzeciw siebie strony latające na samolotach aliantów lub państw Osi. Każda ze stron reprezentowana jest przez wirtualne squady które cyklicznie zmieniają strony konfliktu. Na to dochodzi statystyka która prezentować będzie osiągnięcia poszczególnych squadów i pilotów. Czyli wypisz wymaluj ruski FH WB w postaci polski FH IL2. Nie da się niestety przeszczepić na platformę Ila jeszcze jednej banalnej rzeczy (a jednocześnie genialnej) tj scenara polegającego na zajmowaniu fieldów i zdobywaniu terenów wroga.

    Aby stworzyć to co wyżej poruszyłem potrzebne jest:

    1. Pogrupowanie w squady - nie będę się wdawał w polityczne dyskusje komu należy się nazwa 302 czy 303 - w czacie były z tego powodu jakieś delikatnie mówiąc nieporozumienia których nie do końca rozumię (a raczej nie chcę rozumieć). Ważne jest to by na serwerze walczyć grupowo - jak wiadomo samotny pilot to martwy pilot. Jak będą squady można się podzielić na strony i rozpocząć wojnę.

    2. Dobranie lub stworzenie do rozgrywania walk jak najlepszych map i aren podzielonych na kolejne okresy wojny. Cykl map mógłby się składać na tzw. TOD znany z WB. Z HL-u można się dostać na jakieś wirtualne fronty typu CAD i in. - nie wiem dokładnie o co tam chodzi, jeśli ktoś wie o co biega niech napisze. Wydaje mi się że do rozegrania TOD-u w moim rozumieniu odpowiedni byłby tu tryb Kampanii on-line. Wiem, że jest jakieś oprogramowanie do tworzenia kampani dynamicznych - chyba DCG ale bliżej go nie znam - jeśli ktoś się w to bawił niech napisze parę słów. Co do organizacji map i misji jestem gotów do pomocy. :znaika:

    3. Kolejna sprawa to statsy - zawsze osiągnięcia, wyniki i zdrowe współzawodnictwo podnosi atrakcyjność rywalizacji. O kierunku jak to stworzyć wspominał Andy - nia znam się na PHP i SQL-u w tym zakresie niestety nie pomogę. Może ktoś się znajdzie. :help:
     
  6. daedal

    daedal Well-Known Member

    Joined:
    Sep 21, 2001
    Messages:
    709
    Location:
    England
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    Moim zdaniem serwer wylacznie do rozgrywania scenarow to fajnie brzmi ale wydaje mi sie ze w praktyce to nie jest dobry pomysl. IL2 to zupelnie inne realia, inne klawisze, wszystko inne. Jak tu walczyc w jakims scenarze, skoro sie nie lata i nie czuje samolotow?

    Jesli serwer to tylko taki na ktory mozna wejsc o kazdej porze i poszalec. Nie mam na mysli bezsensownej sieczki, tylko sieczke z jakims sensem a'la rusFH.

    Teoretycznie nie byloby z tym klopotu, gdyby byly statystyki pilotow. Na serwach ktore widzialem byly jakies cele do osigniecia w postci ilus tam zniszczonych pojazdow, AAA, budynkow itp (bez statow jednak)
    Nie wiem na ile to mozna rozwinac, jednak kluczem do dobrego serwa jest dodanie jakiejs strony ze statami. Jak sie wchodzi jednego dnia to milo na drugi dzien kontynuowc poczynania a nie zaczynac od nowa.

    Wirtulne fronty czy jakies kampanie w ktorych zachodza powolne zmiany to chyba zbyt skomplikowane, nie wiem czy ktos jest w stanie zaczac cos takiego i to skonczyc (wymogi RL). A na rusku nawet jk sie na pol godzinki wpadnie raz i drugi to jakas kontynuacje jest.

    Reasumujac, prosta rozgrywka, okraszona statystykami i to chyba wszystko czego trzeba aby przyciagnac pilotow z FH. No moze jeszcze tylko codziennie reklama po glownym wydaniu Wiadomosci :)
     
  7. -frog-

    -frog- Well-Known Member

    Joined:
    Jun 17, 2003
    Messages:
    5,303
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    Powtórzę więc za Joohny'm, bo niedoczytano- statystyki są już... potrzeba nam tylko kogoś biegłego w PHP i z odrobinę miejsca na serwerze obsługującym PHP, żeby je opublikować.

    Żaden z nas obecnie współodpowiedzialnych za serwer IL2 nie ma niestety pojęcia o PHP. Co do miejsca na serwerze, to w czwartek będę wiedział co i jak (tzn. czy nadal jest nam potrzebne).

    Co do skryptów wojen wirtualnych oraz misji coop- nie ma ku temu na razie warunków (przynajmniej na razie) ponieważ misje coop nie są obsługiwane przez serwer dedykowany. Można co najwyżej skrzyknąć się co jakiś czas i polecieć coś ciekawego (vide Yammamoto, który całkiem fajnie wyszedł... no może poza tym, że P-38 choć misję wykonały, to do bazy jeden wrócił zaledwie i to poszatkowany solidnie :D ).
     
  8. piterk

    piterk Well-Known Member

    Joined:
    Feb 22, 2002
    Messages:
    378
    Location:
    Poznan / Poland
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    z tego co wiem to zarowno warclouds jak i 109vsSpitfire czyli na dzien dzisiejszy chyba dwa najpopularniejsze serwery na HL maja swoje strony ze statatami, na kazdej mapie strony konfliktu maja scisle wyznaczone cele ktorych zrealizowanie powoduje zwyciestwo jednej z nich. imo te serwery sa chyba najblizej klasycznego massive multiplayer, nie sadze by przy tak ograniczonej wielkosci map dalo sie cos lepszego ustawic. cudow nie ma, nie mozna zrobic z gry zorientowanej na single player massive multiplayera jakim jest warbirds. owszem mozna sie podpierac skryptami twozyc kampanie ala Tod ale sa to tylko polsrodki
    na ktore na dodatek potrzeba miec czas i wiedze.
    pozatym frog idzie imo w zlym kierunku hardcorowe ustawienia napewno nie zachecaja tych co nie mieli wczesniej stycznosci z tego typu gra. najbardziej wywazone ustawienia ma warclouds i uwazam ze na nich serwer andycha powinien sie wzorowac. coprawda nigdy sie nie logowalem na wasz serwer ale z tego co czytalem w poprzednich postach ustawienia dotyczace chociazby limitow maszyn sa poprostu absurdalne. pozatym frog bardzo trudno poddaje sie krytyce co w tak newralgicznym momencie jak rozruch serwera nie wychodzi mu napewno na dobre. chwala zabie za to ze sie za to zabral ale powiniej jednak bardziej wsluchiwac sie w glos ludu ;)

    pzdr
     
  9. -frog-

    -frog- Well-Known Member

    Joined:
    Jun 17, 2003
    Messages:
    5,303
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    Heh... fakt- jestem lekko "prorealistycznie" skrzywiony i niezbyt do tego tolerancyjny wobec ustępstw.

    Na Warclouds mam bana odkąd pamiętam, więc nie wiem, co się u nich dzieje (tzn. pewnie ban już zdjęty, ale u pacanów latać nie zamierzam- jak gość nie potrafi znieść przegranej w HO [on leciał 110G2, ja Spitfire z 4 Hispano], to niech lepiej nie administruje serwerem).
    Co do Spits_vs_109 to takie statsy jak u nich da się spokojnie zrobić, bazując na tym co już jest w bazie danych... tylko trzeba kogoś, kto zna się na PHP.
     
  10. Snakeye

    Snakeye Well-Known Member

    Joined:
    Jun 16, 2001
    Messages:
    3,232
    Location:
    EPWA
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    Ja sie znam na PHP, ale troche boje sie zglaszac. Do pozna siedze w robocie, w weekendy zazwyczaj tez jestem zajety, a do tego robie modele do WOP'a pod TW jak mam czas, wiec jesli bym sie mial wziac za te statsy, to raczej termin oddania tego do uzytku moglby sie liczyc w dlugich tygodniach...
    Mam wiec nadzieje, ze ktos jednak sie chetny jeszcze znajdzie
     
  11. daedal

    daedal Well-Known Member

    Joined:
    Sep 21, 2001
    Messages:
    709
    Location:
    England
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    O, nie doczytalem chyba ze juz sa staty :lamer:
     
  12. vojtas

    vojtas Well-Known Member

    Joined:
    Sep 4, 2002
    Messages:
    1,801
    Location:
    Ur anus
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    [EDIT] No wiec wszedlem sobie na ta stronke dotyczaca statow (Gennadich) , sciagnalem pliki niezbedne do instalacji tego i powiem tak , wystarczy serw obslugujacy php + sql a instalacja jest dziecinnie prosta , odrobina znajomosci angielskiego i poprowadzi Was za raczke :) Jesli Andy posiadasz wlasny serw IL2 , to rownie dobrze mozesz sciagnac sobie WebServ (http://www.webserv.pl/) sciagnac to i zainstalowac u siebie. Zawiera apacza , php w wersji 5, mysql 4 i cos jeszcze ... I to powinno wystarczyc aby uruchomic swoj wlasny serwer WWW. No jesli nie masz czasu jest tez opcja zdalnego zarzadzania WebServem (czyli wyznaczona przez Cibie osoba mogla by miec dostep do Twojego serva) , polegalo by to na tym, iz instalujesz WebServa u siebie, wprowadzasz jakies domyslne haslo, podajesz adres hosta i juz mozna sterowac serwem i jego zawartoscia :)

    A ze jeszcze na OT troche zejde ;) http://www.gennadich.com/allbanlist.html
    przejzyjcie nicki z tej listy , czyzby nasi "koledzy" z FH im zawinili? :D
     
    Last edited: Apr 3, 2006
  13. yankee

    yankee Well-Known Member

    Joined:
    Dec 18, 2003
    Messages:
    201
    Location:
    Warsaw / Poland
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    looool :super:
     
  14. -frog-

    -frog- Well-Known Member

    Joined:
    Jun 17, 2003
    Messages:
    5,303
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    ROTFLMAO :Super:
     
  15. vojtas

    vojtas Well-Known Member

    Joined:
    Sep 4, 2002
    Messages:
    1,801
    Location:
    Ur anus
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    Oki wstepnie dla testow uruchomilem te staty na darmowcu (wada - reklamy). Jeszcze sie zastanawiam jak to z tymi graczami jest i statami ...
    Niby podalem adres serwa Andych'a no ale jakos zadnego pilota nie ma ukazanego. Moze trzeba by bylo sie zarejestrowac...? Nie wiem sprobujcie , zarejestrujcie sie swoimi nickami na serwie. Kurna jakas dokumentacja by sie odnosnie tego przydala :(

    http://members.lycos.co.uk/vojtas/il2sc/
     
    Last edited: Apr 3, 2006
  16. andych

    andych Well-Known Member

    Joined:
    Aug 20, 2001
    Messages:
    294
    Location:
    Malbork Poland
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    Mam odpalone MySQL v.5 i PHP v.5, ale zdaje się ze właśnie z tym jest problem, bo na rożnych forach wszyscy piszą ze używają MySQL i PHP v.4. Ja niestety w sprawie tych zagadnień jestem szczypiorek, niby wszystko jest zainstalowane i baza działa to statsy w PHP już się nie chcą odpalić, jak możesz to sprawdź na forach, jaka wersja powinna być na 100% i daj znać, moja angielszczyzna a właściwie jaj zupełny brak nie pozwala mi zapoznać się ze szczegółami tych zagadnień. Serwer stoi na Win2003 wiec jako serwer WWW jest IIS6, tu zdaje się wszystko działać prawidłowo, ale jak konieczne jest odpalenie Apacha to nic nie stoi na przeszkodzie. Na koniec, jeżeli masz czas i chciałbyś się tym zająć to dam Tobie dane do zdalnej administracji, przyjrzysz się może uruchomisz to. Niestety nie mogę na ten numer IP zarejestrować osobnej domeny, ale jak by to ruszyło to wyniki można by pobierać po IP i edytować na dowolnej stronie.
     
  17. vojtas

    vojtas Well-Known Member

    Joined:
    Sep 4, 2002
    Messages:
    1,801
    Location:
    Ur anus
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    rozwazan ciag dalszy :] Bo niby jakim prawem mialo by wyswietlac nicki i staty pilotow z serwera , skoro nie ma polaczenia z baza danych serwera... Takze jesli mialo by to dzialac to potrzebny jest adres + haslo serwera sql z ktorego korzysta serwer IL2 ... WEDLUG MNIE :)
     
  18. andych

    andych Well-Known Member

    Joined:
    Aug 20, 2001
    Messages:
    294
    Location:
    Malbork Poland
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    No właśnie to mi nie chciało ruszyc :)
    Potrzeba do tego tylko dostępu do MySQL, ale te dane juz wysyłam w prywatnej wiadomości.
    :cheers:
     
  19. Snakeye

    Snakeye Well-Known Member

    Joined:
    Jun 16, 2001
    Messages:
    3,232
    Location:
    EPWA
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    Flying barans sa w FB uznani za cziterow i ogolnie zbanowani na niektorych serwerach ;)
    Nie zmienia to jednak faktu, ze sa najlepsi jako piloci - WB to dobra szkola :)
     
  20. andych

    andych Well-Known Member

    Joined:
    Aug 20, 2001
    Messages:
    294
    Location:
    Malbork Poland
    Re: O przyszłości 302 i naszego serwera.

    No jak sie za to naprawde wezmiemy to odrazu wyniki sa. :)
    Az nie nadazam z odpowiedziami na kolejne pytania Vojtasa :)