Składam sprzęt

Discussion in '302nd POLISH SQ -Poznanski-' started by laxtsc, Nov 3, 2005.

  1. laxtsc

    laxtsc Well-Known Member

    Joined:
    Oct 15, 2004
    Messages:
    875
    Location:
    Poland
    Składam sprzęt

    Potrzebuje porady odnosnie kompa. Chce zlozyc jakas sensowna konfiguracje ale gorna granica ceny musi byc ok. 2000 PLN. Za bardzo na sprzecie nowym sie nie znam, pelno tego ale zlozylem "na slepo" cos takiego :

    Procek - Intel Pentium 4 630 3,0GHz/2MB/800Mhz 720zl
    Plyta [INTEL][Socket 775] Asus p5GDC Pro 402zl
    Pamieci - DDR 2x256MB PC3200 400MHz TwinMos Dual 171zl
    lub --------||-------- Kingston KVR400 182zl
    Grafika - Radeon 9550 GE Asus 128MB DVI 250zl
    Dysk - Seagate Barracuda 7200.7 120GB 316zl

    Nagrywarka DVD - Co polecicie ? :)
    Obudowa - Jak wyzej ale 150-200zl z dobrym zasilaczem (nieawaryjnym)

    Co sadzicie o takiej konfiguracji ? Grafiki mi wiekszej nie trzeba, nie mam duzych wymagan, choc nie jestem pewien co do modelu Radeona. Calosc mi wyszla okolo 2170zl, moze dalo by sie troszke "uszczuplic".

    Jesli chodzi o procek to interesuje mnie tylko Pentium (dla mnie to klasa sama w sobie). Z tanszych Pentium jest tylko Pentium4 506 2,66/1MB/566Mhz na socket 775. Tanszy ale nie wiadomo czy dobry i teoretycznie tansza plyta do niego bedzie (na 566Mhz FSB). Ten co wczesniej wymienilem to jedyny w rozsadnej cenie.

    I jeszcze - co z cenami przed swietami ? Czy beda jakies podwyzki czy obnizki ?

    EDIT: Dopiero doczytalem, na tej plycie co podalem nie ma AGP, jest tylko PCI-E (dla mnie nowosc) i juz nie wiem co i jak :)
     
    Last edited: Nov 3, 2005
  2. Snakeye

    Snakeye Well-Known Member

    Joined:
    Jun 16, 2001
    Messages:
    3,232
    Location:
    EPWA
    Re: Składam sprzęt

    AMD bedziesz mial za niewiele ponad polowe ceny Intela. Smutne ale prawdziwe :p
    512MB ramu to obecnie niestety juz malo. Ale zawsze mozna pozniej latwo dolozyc.
    Grafe mysle, ze jakas lepsiejsza wlozyc jednak. Musialbym pogrzebac w cennikach, ale cos niewiele drozszego, a znacznie lepszego daloby sie wpakowac. No i 9550 raczej ciezko bedzie znalezc pod pci-e.
    Jak chcesz dobry i bezawaryjny zasilacz, to na sama zasilke musialbys wydac ze 200. Jak nie masz zamiaru podkrecac procka za bardzo, to wystarczy jak obudowe z zasilka za 130 kupisz.
     
    1 person likes this.
  3. plushack

    plushack Well-Known Member

    Joined:
    Sep 23, 2001
    Messages:
    207
    Location:
    Chelm,Poland
    Re: Składam sprzęt

    tanie mieso psy jedza... :p
     
  4. laxtsc

    laxtsc Well-Known Member

    Joined:
    Oct 15, 2004
    Messages:
    875
    Location:
    Poland
    Re: Składam sprzęt

    Troszke sobie grzebalem ... grzebalem w statystykach :) i znalazlem pare rzeczy :
    Dodajac 30zl mozna zamienic pamieci DDR na DDR2 2x256 Kingston 533MHz - brzmi niezle.
    Dodajac 50zl do plyty Asus P5GDC Pro mozna zmienic na model P5LD2 i do tego mam pytanka. Posiada ona kontroler RAID, co on daje w praktyce (w teori to czytalem :)) ?
    Czy do SATA mozna podpiac cos poza dyskiem, jakies DVD itp. ? ;)

    A co do procka to juz sam nie wiem. Czytalem bardzo podzielone zdania zwolennikow AMD i wyznawcow Intela. Wychodzi na to, ze Athlony dobre sa do gier a Pentiumy do programow. A co ze zlotym srodkiem ? :)
     
  5. Jeruwa

    Jeruwa Well-Known Member

    Joined:
    Oct 26, 2005
    Messages:
    142
    Re: Składam sprzęt

    Zostane pewnie zdruzgotany z ziemia za to co powiem ale polecam oryginalne płyty Intela, zwlaszcza jak nie lubisz grzebac w biosie i lubisz banalne updaty tegoz biosu :]. W zaleznosci od indywidualnych wymagan polecam jedna z tych (dobrane na tyle by byly w miare podobne do tego asusa) :
    http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=22650
    http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=13342
    obydwie sa dostepne w wersji z karta sieciowa lub bez. Szczegolnie polecam z chipsetem 945 jako ze jest lepszy, chyba ze koniecznie pamieci DDR1, DDR2 nie sa duzo drozsze jednak.
    Pamieci, wzialem pod uwage DDR2, co do DDR1 - NIE BIERZ TWINMOSOW ! sry za capa ale zdecydowanie nie polecam, chce szybko odpowiedziec wiec ewentualne szczegoly podam pozniej jezeli zajdzie potrzeba.
    Pamieci DDR2:
    GeiL slyszalem ze dobra firma:
    http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=13938
    Patriot, tez dobra opinia:
    http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=23266
    OCZ - nie widzialem zestawow 2w1 ale 1 kostka = 100zl (dziwne, slyszalem ze sa to pamieci z wyzszej polki :] )

    Grafika zalezy od prywatnego upodobania, ale na PCI Express!! nawet na tym asusie nie widzialem AGP, 9550 jest na AGP !

    Dysk - Barracudy osiagaja straszne !! temperatury, w trybie cichym nie sa tak wydajne jak w reklamach. Polecam Maxtory na łożyskach olejowych (terkoce przy zapisie czasem ale nie gwizdze), ewentualnie Western Digital (od 12 lat mam od nich dyski, tylko z jednym drobny problem) chociaz ostatnio nie kupowalem a slyszalem ze trafiaja sie serie do kosza.

    Nagrywarka DVD wszystko co nie nazywa sie LG... :]

    Obudowa? Chieftec, Antec zaraz sprawdze ceny i dam edit.

    AMD vs Intel --> trudno dyskutowac :] AMD odpada we wszsytkim co nie jest grą :] Intel czasem nieduzo przegrywa w grach ;]

    jeszcze edytuje i dodaje szczegoły poniżej ;]

    RAID - zapomnij, zeby byl sens trzeba miec co najmniej 2 identyczne dyski twarde lub nawet 3

    DVD pod sata sa bardzo rzadkie

    Pentium starczy tez na dluzej niz amd, mniej wymieniania :]
     
    Last edited: Nov 3, 2005
    1 person likes this.
  6. --vipe

    --vipe Well-Known Member

    Joined:
    Jun 2, 2003
    Messages:
    1,954
    Location:
    Poznan, Poland
    Re: Składam sprzęt

    zloty srodek jest taki ze AMD tez sa rownie dobre do programow, a sa o wiele tansze

    co do nagrywary DVD to Lite On chyba obecnie jest najlepszy i w miare tani ok 160zl

    niestety na plytach glownych sie nie znam
     
    1 person likes this.
  7. Jeruwa

    Jeruwa Well-Known Member

    Joined:
    Oct 26, 2005
    Messages:
    142
    Re: Składam sprzęt

    i jeszcze jedno
    podkrecanie --> AMD
    stabilnosc i kompatybilnosc --> Intel :]

    PS. w poprzednich postach podalem komputronika tylko w celach pogladowych :] na pewno bedzie taniej gdzies indziej (ale nie w supermarkecie ;] )

    PS2: oj chyba nie zdawalem sobie sprawy z cen obudow jakie polecilem :]
     
    Last edited: Nov 3, 2005
  8. -al---

    -al--- Well-Known Member

    Joined:
    Jan 5, 2005
    Messages:
    6,848
    Location:
    Poznań
    Re: Składam sprzęt

    niezle, jestem pod wrazeniem :)
    ale fanem intela to ja nigdy nie bylem - moze wiaze sie to z tym ze mnie nie bylo na nich stac :D
     
    1 person likes this.
  9. laxtsc

    laxtsc Well-Known Member

    Joined:
    Oct 15, 2004
    Messages:
    875
    Location:
    Poland
    Re: Składam sprzęt

    Wytrzymalosc Pentiumow jest jak wytrzymalosc telefonow Nokii, tak IMHO ale pewnie niewiele sie myle :)

    Dzieki za opisy, jutro przejrze na spokojnie. Narazie robie jedynie rozeznanie w cenach i sprzetach ale lepiej to zrobic wczesniej niz pozniej na slepo kupowac to co sprzedawca z milym usmieszkiem wcisnie z kata magazynu ;) A supermarkety omijam z daleka :)
     
  10. Snakeye

    Snakeye Well-Known Member

    Joined:
    Jun 16, 2001
    Messages:
    3,232
    Location:
    EPWA
    Re: Składam sprzęt

    a co to jest wytrzymalosc procka? ;) bedziesz nim rzucal? :D

    AMD i Intel technicznie roznia sie zestawami instrukcji. AMD ma wiecej optymalizacji pod multimedia, Intel pod ambitne obliczenia (z ktorych korzystaja najwyzej wyspecjalizowane programy).
    Jesli chodzi o roznice w cenie to wynika ona z zastowanego podejscia - Intel sie mniej grzeje, zuzywa mniej pradu, jest stabilniejszy i za to sie placi. Za porownywalna wydajnosc trzeba dac prawie 2x tyle co w przypadku AMD. Awaryjnosc jest na tyle niska, ze mozesz sie o nia nie martwic w ogole.
    No moze jeszcze tyle. ze Intela ciezko spalic, a AMD sie da :)
     
  11. --vipe

    --vipe Well-Known Member

    Joined:
    Jun 2, 2003
    Messages:
    1,954
    Location:
    Poznan, Poland
    Re: Składam sprzęt

    Snejk dobrze prawi piwa mu :)
    generalnie jak slysze o awaryjnosci to......jestes overlockerem?, pracujesz na jakims wyspecjalizowanym oprogramowaniu???, nie?? to radze ci nie patrzec na tego typu pierdoly bo niepotrzebnie wydasz 2 razy wiecej kasy. Zreszta zrobisz jak uwazasz jak lubisz Intela to kupuj Intela i tyle, kwestia gustu i portfela.
     
  12. arttii

    arttii Well-Known Member

    Joined:
    Aug 16, 2002
    Messages:
    2,112
    Re: Składam sprzęt

    nie wiem czemu upierasz sie przy intelu
    wydajnosciowo porownywalne z Pentium amdeki sa tansze
    jest do nich bardzo dobry chipset nvidii nforce4
    a roznice w cenia lepiej wydaj na lepsza grafika np gforce 6600
    a apropo grzania to z tego co wiem 64bitowe pentium zra wiecej mocy od athlonow64
    na zasilaczu nie ma co oszczedzac zadnych obudow no name :)

    jak by Ci sie nie pali moge jutro tu podrzucic przykladowe zestawy
    na intelu i amd :)
     
  13. piterk

    piterk Well-Known Member

    Joined:
    Feb 22, 2002
    Messages:
    378
    Location:
    Poznan / Poland
    Re: Składam sprzęt

    kazdy ma swoje preferencje, taki jeruwa lubi intele i nie lubi LG, ja skladalem sprzet pol roku temu, stary byl oparty na pentiumie 1.7 nowy pracuje pod amd 3000 64, mam tez nagrywarke DVD LG i mam o niej jak najlepsze zdanie zreszta nie tylko ja bo akurat kupowalem ja w komputroniku gdzie dostala od nabywcow bardzo dobre noty. co do intela to za wyjatkiem kompresji(dekompresji) audio/video roznice w wydajnosci sa gora 5-10%, a w direct x
    dostaje w dupe nie troche a mocno :), choc faktem jest ze w grach procesor ma juz niewiele do powiedzenia. trzeba wiedziec ze proce intela sa taktowane 75% wyzej w stosunku do odpowiednika konkurencji, co jak widac wcale mu nie pomaga, a wrecz przeszkadza powodujac wiekszy pobor mocy i wysoka temperature. zreszta nowy dwurdzeniowy pentium d ma ten sam problem

    Procesor AMD Sempron 3000+ BOX (Socket 754, 64-bit)
    element zawiera: wentylator procesora 1 szt. 379.00
    Płyta główna Asus K8N4-E nVidia nForce 250
    element zawiera: karta muzyczna, karta sieciowa 1 szt. 319.00
    Pamięć RAM Kingston DDR 2 x 512MB PC-400 CL3
    1 szt. 401.00
    Dysk twardy IDE/SATA Maxtor DiamondMax 10 160 GB (ATA/133 8MB cache) 1 szt. 319.00
    Karta graficzna Radeon X700 Gigabyte GV-RX70128DE (400/500) 128 MB DVI + TV BOX (PCI-E) 1 szt. 439.00
    Razem brutto: 1857.00 zł
    Razem netto: 1522.15 zł

    na dzien dzisiejszy to jest imo najbardziej sensowna konfiguracja pod wzgledem wydajnosc/cena, masz 1GB ramu (imo rzecz typu must have)
    i niezla grafe obslugujaca w pelni dx9, oczywyscie mozna zejsc nawet do 1500zl kupujac tansza karte gfx i (lub) spobowac kupic taniej na allegro. jest jedno ale, musisz zrezygnowac ze znaczka intel inside ;), ja tak zrobilem i nie zaluje

    pzdr
     
    1 person likes this.
  14. laxtsc

    laxtsc Well-Known Member

    Joined:
    Oct 15, 2004
    Messages:
    875
    Location:
    Poland
    Re: Składam sprzęt

    Poczytalem troche o Intelu i coraz bardziej sklaniam sie ku AMD. Co bylo by lepsze : Athlon XP 64 czy Sempron 64? Ogolnie przeskakuje z 8 letniego Pentiuma, wiec szybkoscia i tak bede zaszokowany cokolwiek bym nie wzial. Z drugiej strony nie chcialbym, zeby to byl sprzet sezonu 2005/2006 a potem kicha :/

    Wychodzi mi okolo 2200 ale dochodzi nagrywarka DVD, obudowa. Radeona X700 nie ma wogole w cenniku u mnie. Wrzucilem zastepczo GeForce 6600 Gigabyte 256MB 128bit za 430zl. Pamieci DDR2 2x512 GeIL 533MHz, o dziwo ceny takie same jak DDR1. Semprona zamienilem na Athlon XP 3000+ 64.

    I tak oto powoli dochodze do ustalenia konkretnego zestawu :)

    Ogladalem filmik z Tom's Hardware Guide, w ktorym podczas odpalonego Quake'a III zdejmowano chlodzenie z procesorow. Przy jednym Pentium ilosc klatek spadla do 15 i gra dzialala stabilnie :) Drugi Pentium zawiesil gre, obraz nieco sie znieksztalcil. A AMD ? Jeden sie palil szybciej od drugiego :) Polecam te filmiki, maja jeszcze pokazy chlodzenia azotem, agregatorem do lodowki i wiele innych ciekawych ekstremalnych rozwiazan :)
     
  15. -al---

    -al--- Well-Known Member

    Joined:
    Jan 5, 2005
    Messages:
    6,848
    Location:
    Poznań
    Re: Składam sprzęt

    Pewnie zaraz ci wyperswaduja wszystko co sie konczy na 64 ;) Ale witamy kolejnego nawroconego :p
     
  16. kazan

    kazan Well-Known Member

    Joined:
    Dec 15, 2004
    Messages:
    1,074
    Location:
    Bremen (DE)
    Re: Składam sprzęt

    nie wierze tv, testy z pentium nagrywali pewnie w chlodni ;)


    Anarchy in UK!!!
    Fuck the System!!!
    Punks not dead!!!
     
  17. SiD

    SiD Well-Known Member

    Joined:
    Jan 22, 2004
    Messages:
    304
    Location:
    Katowice/Tychy
    Re: Składam sprzęt

    hej.
    2 tyg temu zlozylem sobie kompa.
    Plyta: Gigabyte nForce GA-K8NE
    Procek: AMD 64 Sempron 2500+
    RAM: 512 400Mhz
    Grafika: Gforce 6600 PCI-E 128MB
    HDD 160GB
    ----------------
    calosc wlozylem do starej obudowy, bo po co mi nowa.
    Koszt. ok 1200,-
    Moglbym dowalic DVD ale jakos nie pomyslalem. :)

    Jestem w 99% zadowolony. Zostaje pewien niedosyt.
    Zmienilbym grafike na szybszego Gforce'a i dodal RAM'u.
    Na razie mi styka.
     
    Last edited: Nov 4, 2005
  18. laxtsc

    laxtsc Well-Known Member

    Joined:
    Oct 15, 2004
    Messages:
    875
    Location:
    Poland
    Re: Składam sprzęt

    Co do procka to juz przystalem na Athlona XP 3000+ 64, jako ze Semprony sa ... 32 bitowe z tego co czytalem.

    @Kazan, to musisz sam obejrzec :) http://www.tomshardware.com/images/thg_video_1_cpu_cooling.zip Niestety dział filmow THG skurczyl sie od miesiaca do 6 filmow. Ale na zagranicznych wersjach tej strony jest ich znacznie wiecej.
     
    Last edited: Nov 4, 2005
  19. -frog-

    -frog- Well-Known Member

    Joined:
    Jun 17, 2003
    Messages:
    5,303
    Re: Składam sprzęt

    @lax
    Fanatycy Pentiumn trochę mnie rozrzewniają... AMD daje to samo, za połowę ceny (o ile nie jesteśmy terrorystą z Al-Kaidy i nie chcemy modelować matematycznie eksplozji jądrowych na domowym blaszaku :D ).
    Co więcej- w gierkach Pentium dostanie po dupie od AMD w każdym przypadku, więc decyzja o zmianie jest słuszna imho :)
    Co do grafiki- NV6600 to niezły wybór... tylko, że jeżeli nie zamierzasz jej kręcić, to kupisz dużo taniej coś innego a nie Gigabyte... owszem grafy tej firmy są słodziutkie i nawet pocieszne z wszystkimi tymi lampkami i diodami... ale przepłacasz jakieś 30% decydując się na Gigabyte :)
    Co do ostatecznej decyzji w sprawie procka- Athlon XP 64 to pełna wersja... Semperon to produkt klasy "budget"... decyzja należy do Ciebie :)
     
  20. --vipe

    --vipe Well-Known Member

    Joined:
    Jun 2, 2003
    Messages:
    1,954
    Location:
    Poznan, Poland
    Re: Składam sprzęt

    jak juz kupujesz nowy sprzet to staraj sie dobrac tak by wystarczylo ci na troche, IMO Athlon 64 to dobry wybor, co do grafy to tez polecam x700,

    niestety nie znam ceny calego twojego zestawu, ale warto sie zastanowicz czy nie lepiej kupic x700 Pro kosztuje ok 600zl ale wydajnosc duzo wieksza 125ramu wystarczy, bo podobno ta karta przy 256ramu az tak duzo nie zyskuje.

    moze wypisz tu swoj caly zestaw z cenami i sie jakos dorobi by bylo ok 2k zl :)

    btw jesli chodzi o komputronika, to polecam zapoznac sie tez ze Znakiem, gdyz jest tam taniej niz w komputroniku, przynajmniej w Poznaniu ;)