Teoria energii bomb:) dla bufferów by TopGUN (wersja b. uproszczona)

Discussion in 'Warbirds Polish' started by piotrk (TOPGUN), Feb 16, 2005.

  1. piotrk (TOPGUN)

    piotrk (TOPGUN) Active Member

    Joined:
    Jan 29, 2005
    Messages:
    42
    Teoria energii bomb:) dla bufferów by TopGUN (wersja b. uproszczona)

    Cześc
    Ostatnio troszkę myslałem podczas długich wspinaczek bufami na odpowiedni alt odnośnie tego co nalezy zrobic aby bomba trafiająca w cel miała jak największą ENERGIĘ- czyli aby dany obiekt był zamknięty na jak najdłuższy możliwie czas...

    Użyłem co prawda dużo uproszczeń ale zastosowalem je tylko dlatego aby temat był łatwiej zrozumiany i prosciej napisany:)

    Otórz z tego co się dowiedziałem to odpowiednim wzorem na Energię spadającej bomby będzie Ek=1/2*(m*v^2) za v należy przyjąc prędkość końcową (tzn. tą którą bedzie miała w czasie uderzenia o cel:) ) czyli
    Vk=sqrt(Vo^2 + g*tk^2)

    gdzie: Vo-prędkośc wyrzutu ->czyli speed z jakim lecimy przy zrzucie
    g->każdy wie, a tk- czas do momentu gdy bomba uderzy w cel (lub jak kto woli gdy jej wysokośc nad glebą bedzie=0 -czyli jej Energia potencjalna bedzie=0 względem gleby:)
    tk=sqrt(2h/g)

    Znajac juz te wartosci mozemy nieco uproscic sobie wzor podstawowy:

    Ek=1/2(m*sqrt(vo^2 +2*h)

    Zatem jak widać Energia uderzenia w cel zależy w głównej mierze od wysokości zrzutu i od masy wyrzucanej bomby...
    przykladowo mozna wyliczyc sobie dla roznych wys, i ładunków:)


    Niestety nie jest tak super bo trzeba jeszcze uwzględnić opory tarcia powietrza z zastosowaniem pewnych zaokrągleń i uproszczeń przedstawiam wyniki orientacyjne:

    WAGA bomby (kg) | wysokość z jekiej bedzie miała ta sama energię
    100 5000m
    250 900m
    500 450m
    1000 230m

    Energia poszczegolnych bomb z tych wys. powinna zamknąc każdego ACKa na przynajmniej 1500sec.

    Aby porównać siłe rażenia podaję przez siebie dobrane współczynniki (metodą prób/błędów...i własnych spostrzerzeń:) )

    Jeżeli przyjmiemy że 100kg to podstawa = 1x to:
    250kg = 7x
    500kg = 12-13x(?)
    1000kg = 17,5x

    Więc najlepszy stosunek wagi do siły niszczącej moge przyznać bombom z przedziału wagowego od 250-500kg do 1600lb w systemie anglosaskim;)

    niektórym mogą się wydać troszkę śmieszne te moje uproszczenia, ale myślę że niektórzy też na tym tekscie skorzystają zwłaszcza ci co próbują zamknąc dużego fielda samymi 100kg lub zatopic CV:)

    Podsumowując napiszę tylko tyle że jak masz ochotę wziąść więcej mniejszych bomb to staraj się walić na cel z dużego alta dla 100kg najlepiej z 5000m i więcej dla większych wagowo możesz niżej, ale wogóle to najlepiej walić z jak najwyższego alta i z lekkiego nurkowania gdyż to już na początku daje bombie "energetycznego bonusa".


    [THE END]
     
  2. laxtsc

    laxtsc Well-Known Member

    Joined:
    Oct 15, 2004
    Messages:
    875
    Location:
    Poland
    Re: Teoria energii bomb:) dla bufferów by TopGUN (wersja b. uproszczona)

    Ja mam gdziesz tracka jak na 410B polecialem nad port. Jeszcze przed dotarciem do celu, CV zostalo przechwycone przez przeciwnika i powoli sie rozpedzalo z portu. Mialem 1000kg na pokladzie i 5km altu. Zanurkowalem, puscilem bombe i patrzylem na fajerwerki. Zniszczonych 11 celow, wytrzymalosc CV spadla z 100% do 10% :)
     
  3. piotrk (TOPGUN)

    piotrk (TOPGUN) Active Member

    Joined:
    Jan 29, 2005
    Messages:
    42
    Re: Teoria energii bomb:) dla bufferów by TopGUN (wersja b. uproszczona)

    Właśnie wszystko się zgadza bo tak duża bombka z 5km ma taką energię jak "cholera";)
     
  4. graatz

    graatz Well-Known Member

    Joined:
    Jan 3, 2005
    Messages:
    916
    Re: Teoria energii bomb:) dla bufferów by TopGUN (wersja b. uproszczona)

    Kurde nie wiedzialem ze wysokosc ma jakikolwiek wplyw na eksplozje. To teraz tylko nauczyc sie trafiac w cv z 5km ;-)

    Dobra robota piotrk
     
  5. piotrk (TOPGUN)

    piotrk (TOPGUN) Active Member

    Joined:
    Jan 29, 2005
    Messages:
    42
    Re: Teoria energii bomb:) dla bufferów by TopGUN (wersja b. uproszczona)

    Dzięks:)
     
  6. yivan

    yivan Well-Known Member

    Joined:
    Aug 30, 2003
    Messages:
    486
    Location:
    N 50°43' E 23°16'|Poland|Zamość
    Re: Teoria energii bomb:) dla bufferów by TopGUN (wersja b. uproszczona)

    A ja sie tu diametralnie nie zgodze z Tobą Piotrze K.

    1. Jeśli chcesz obliczać energię kinetyczną bomby to raczej użył bym wzoru na energię potencjalną:

    Ep = mgh + Ek
    gdzie
    m - masa
    g - przysp ziemskie
    h - wysokość

    Ek - to energia kinetyczna wyliczana ze wzoru:

    Ek = 0.5 * m(V^2)

    m - masa rzucanego obiektu
    V - wektor pionowy prędkości obiektu.


    W idealnym pojęciu przy zrzucie obiektu cała energia potencjalna zamienia się w energię kinetyczną. Ep=Ek (tu Ek znaczy energię kinetyczną obiektu tuz przed uderzeniem w ziemię) czyli mgh = 0.5 * m(V^2) - to jedno z podstawowych równan w fizyce z okresu mojej podstawówki ;-)

    W rzeczywistym ujęciu Ep>Ek gdyż występują opory powietrza


    2. Wielkość zniszczeń powodowanych przez bombę imho mniej wspólnego powinno mieć z prędkością a znacznie więcej z ładunkiem jaki przenosi bomba, wszak to nie kawał żelastwa, ale żelastwo z ładunkiem wybuchowym.

    Liczenie Energii moze miec sens tylko do niszczenia bunkrow itp gdzie Ek tak naprawde ma znaczenie.

    3. Rzeczywistość a fizyka to troszke dwie różne kwestie ;)
    4. WB to inna rzeczywistość :D:D
    5. W wb wysokość zrzutu ma pewne znaczenie na zniszczenia powodowane przez bomby, ale wg mnie wieksze znaczenie ma ekonomia niż wysokość

    6. Bomba 50kg wystarcza do zamknięcia acka na 1500s na tej mapie, podobnie jak pocisk 75mm z b25h :)

    A na koniec opierająć się o praktykę zabieranie duzej ilośći 100kg jest gorsze od zabieranie ładunku kombinowanego np 500+50 - taki ładunek lepiej zamyka F i zazwyczaj nie trzeba wracac z bombkami :p :turret:
     
    Last edited: Feb 17, 2005