Współdziałanie

Discussion in '302nd POLISH SQ -Poznanski-' started by peenek, Jul 8, 2006.

  1. peenek

    peenek Well-Known Member

    Joined:
    Jul 1, 2006
    Messages:
    46
    Współdziałanie

    jak to zrobić, w sensie, mam przed każdym lotem prosić kogoś o wspólny lot czy co? Bo mam wrażenie, że tu wszyscy uganiaja sie tylko za streakiem, lotniska padają jak muchy, ale nikt nie zejdzie niżej, bo 'alt to życie', no spoko, ale czasem trzeba się poświęcić... szlag mnie trafia, gdy widze jak fieldy padają jedne po drugim, nasi szanując alt-życie wysoko, a ju i li, też szanując życie lecą z brzuchem przy ziemi i dolatują, bo jak je stuknąć z 6 km...
     
  2. Holmes

    Holmes Well-Known Member

    Joined:
    Nov 18, 2002
    Messages:
    1,022
    Location:
    Krakow, Poland
    Re: Współdziałanie

    Takie życie :) Alt to podstawa przeżycia. Druga to latanie co najmniej w parze. Daj znać jak jesteś w wieży, jeszcze przed startem, na pewno chętnie się dołączę. Jak już jest w powietrzu to czasem kilometry dzielą nie tylko w pionie.

    Dodam, że NIEZWYKLE ułatwia wspólne latanie komunikacja głosowa. Niebo a ziemia!
     
  3. kazan

    kazan Well-Known Member

    Joined:
    Dec 15, 2004
    Messages:
    1,074
    Location:
    Bremen (DE)
    Re: Współdziałanie

    peenek pechowo zrobil mi sie streak, poczekaj troche beda HAVRY beda akcje. Cwicz lepiej strzelanie roxy off line :).
    Ja w sumie to jestem samotnik w lataniu fighterem. Latalem tak dlugo i tyle godzin az weszlo mi to w nawyk, juz mi sie trudno przestawic.
     
  4. Lesiu

    Lesiu Well-Known Member

    Joined:
    Nov 30, 2005
    Messages:
    1,242
    Location:
    Gdańsk
    Re: Współdziałanie

    Ja z przyjemnoscia polatam w parze. Tylko uzywaj ventyla, bo ja pisac o wszystkim nie bede ;-)
     
  5. -al---

    -al--- Well-Known Member

    Joined:
    Jan 5, 2005
    Messages:
    6,848
    Location:
    Poznań
    Re: Współdziałanie

    nie da sie ukryc ze dobrze wspoldzialajaca para moze zdzialac znacznie wiecej niz samotny lowca, ale latanie w parze naklada tez pewne ograniczenia
    ja jednak bardziej lubie polatac solo, ale jak trzeba to zawsze z poswieceniem wirtualnego zycia pomagam kolegom ;)
     
  6. peenek

    peenek Well-Known Member

    Joined:
    Jul 1, 2006
    Messages:
    46
    Re: Współdziałanie

    no wentyl to podstawa, bo jak mam podać pos na czacie majac 4x109f na tylku ;p, ale was rano nie bylo, sam do siebie gadalem ;p
    kazan to kazan, zywa legenda, nie zabieram głosu, ale reszta by mogla czasem wspomóc ;)
    btw. plusy i ograniczenia, jakie ograniczenia...? 1 gania sie z conem, a drugi wisi nad nimi i albo odgania nowych, ale sie umawia na wystawke, czysta przyjemność:dunno:
     
  7. kazan

    kazan Well-Known Member

    Joined:
    Dec 15, 2004
    Messages:
    1,074
    Location:
    Bremen (DE)
    Re: Współdziałanie

    eeee jaka ja legenda :) toz ja jeszcze w wilczkach latam
     
  8. -al---

    -al--- Well-Known Member

    Joined:
    Jan 5, 2005
    Messages:
    6,848
    Location:
    Poznań
    Re: Współdziałanie

    takie ograniczenia, ze trzeba pilnowac nie tylko swojego tylka i nie tylko za siebie jest sie odpowiedzialnym
    jesli cos schrzanisz kolega moze miec do ciebie sluszne pretensje
    jesli kolega sie wladuje w opaly, bo zamiast odejsc w gore skrecil o jeden raz za duzo, to ja musze zaryzykowac i probowac mu pomoc i obaj piloci gina bohaterska aczkolwiek glupia smiercia
     
  9. Lesiu

    Lesiu Well-Known Member

    Joined:
    Nov 30, 2005
    Messages:
    1,242
    Location:
    Gdańsk
    Re: Współdziałanie

    Ej, w parze najlepiej mi sie lata z Artim - zazwyczaj lowimy 3-4 cony i wracamy gonieni przez wqrwionych przeciwnikow. Po czym ide przebrac przepocona z nerwow koszulke, i next sortie ;-)
    Taka zasada: trzeba wiedziec kiedy podkulic ogon i wiac.
     
  10. peenek

    peenek Well-Known Member

    Joined:
    Jul 1, 2006
    Messages:
    46
    Re: Współdziałanie

    no to sie nazywa odpowiedzialnosc, a nie ograniczenie ;) tego tez sie trzeba nauczyc, ale jak juz, to wspoldzialajac we 2 mozna stuknac kilku nie majacych kontaktu ze soba i o to chodzi ;)
     
  11. -al---

    -al--- Well-Known Member

    Joined:
    Jan 5, 2005
    Messages:
    6,848
    Location:
    Poznań
    Re: Współdziałanie

    kazda odpowiedzialnosc to zawsze pewne ograniczenie
    nazywajcie to jak chcecie, jak latam samemu moge miec pretensje tylko do siebie i o to chodzi :)
     
  12. jata

    jata Well-Known Member

    Joined:
    Jul 24, 2001
    Messages:
    1,512
    Location:
    Poznan, Poland
    Re: Współdziałanie

    na ogol bywam rano [czyli kiedy wstane] do momentu w ktorym mi sie znudzi lub nie ma przeciwko komu latac..
    na ogol dotyczy dni od poniedzialku do piatku..
    wtedy sie nawet wieczorami pojawiam..;)

    generalnie polecam latanie na mojej szostej..
    niestety bywa tak, ze najpierw mam na mojej 6 pieciu swoich, 5 minut pozniej moi gdzies znikaja i mam pieciu wrogow..

    ale Ci, ktorzy tej mojej szostej jakos sie trzymaja, na ogol tego nie zaluja..:D

    ja wisze na szmacie, oni maja po 2-3 kile..;)
     
    Last edited: Jul 9, 2006
  13. Lesiu

    Lesiu Well-Known Member

    Joined:
    Nov 30, 2005
    Messages:
    1,242
    Location:
    Gdańsk
    Re: Współdziałanie

    To swiadczy ot tym ze twoj SA pojechal na wakacje. Spoko jata, bedziemy latac kamikadze jak streaka strace.
     
  14. -al---

    -al--- Well-Known Member

    Joined:
    Jan 5, 2005
    Messages:
    6,848
    Location:
    Poznań
    Re: Współdziałanie

    e latwo mowic o SA
    jak sie walczy z 4 kolesiami dookola to nie ma zbytnio czasu sledzic jeszcze swoich
    tak jak wczoraj mialem na f13, walczylem z dwoma i kilku naszych niedaleko bylo, po chwili sie zrobilo 3, potem 4 ech na mnie i pozostalo tylko kilka zwodow i szybki ditch na pasie
    nasi wszyscy pospadali, albo nawiali, nawet sie nie polapalem kiedy
     
  15. Holmes

    Holmes Well-Known Member

    Joined:
    Nov 18, 2002
    Messages:
    1,022
    Location:
    Krakow, Poland
    Re: Współdziałanie

    A moim zdaniem (co już kiedyś pisałem) brakuje najzwyczajniej w świecie pewnej PROCEDURY komunikacji radiowej. Bądź, co bądź WB to niby wojsko. O wirtualnym życiu i śmierci decydują czasem sekundy, które skutecznie są tracone na "dogadywanie szczegółów". Vide:

    A: "mam cona na szóstej"
    B:"gdzie???"
    A:"na f13 low"
    B:"a dokładnie?"
    A:"N od f13"
    B: "no vv, jaki alt?"
    A:"1 km"
    B:"ok, idę"

    ....

    B:"no vv!"
    A:"pociągnąłem go E"
    B:"ok, idę, alt?"
    A:"dobra.... już spadłem" ;(

    Skąd my to znamy? Moim zdaniem potrzebne jest kilka banalnie prostych zasad, które MUSZĄ być przestrzegane i wtedy komunikacja radiowa będzie pomagać, a nie utrudniać. Przerobię zasady z airsofta i zaadaptuję do WB. Wkrótce na forum :)
     
  16. peenek

    peenek Well-Known Member

    Joined:
    Jul 1, 2006
    Messages:
    46
    Re: Współdziałanie

    nom jakiś taki regulamim(?) czy coś takiego by się przydał, zasady uciekania i wystawiania itd.
    btw. pytanie pt. 'podaj pos' mnie rozdupilo :D, mając kogoś na 6 jak ja mam zdazyc sprawdzic mape? ;p
     
  17. Holmes

    Holmes Well-Known Member

    Joined:
    Nov 18, 2002
    Messages:
    1,022
    Location:
    Krakow, Poland
    Re: Współdziałanie

    Świetny poradnik latania w parze jest w HQ. A szybkie sprawdzenie mapy to pół sekundy jest (odnośnie "pos").
     
  18. jata

    jata Well-Known Member

    Joined:
    Jul 24, 2001
    Messages:
    1,512
    Location:
    Poznan, Poland
    Re: Współdziałanie

    airsoft??

    to te z CO2??

    btw..
    przeciez wystarczy powiedziec "con, enemy fighter, pos 4 4 4 4, 3km alt , heading NE"
    lub "con on my six, position 4 4 4 4, low, heading SW"

    generalnie ja podaje kontakty w takiej mniej weicej formie..
     
  19. -stan-

    -stan- Well-Known Member

    Joined:
    Jun 19, 2003
    Messages:
    517
    Location:
    Poland/Oman(desert)
    Re: Współdziałanie

    peenek 302SQ to generalnie zbior indywidualistow ktorzy ino czasem jakims cudem potrafia wspolpracowac.Niemniej jesli to juz robia to na ogol z calkiem niezlym skutkiem:)
     
  20. pedzel

    pedzel Well-Known Member

    Joined:
    Aug 19, 2001
    Messages:
    1,491
    Location:
    Gdansk, Poland
    Re: Współdziałanie

    Jak czytam ze bez voica to kila i mogila, to czytam jeszcze raz, i jeszcze raz, i na wszelki wypadek jeszcze raz, i tak sobie w koncu mysle: boszz jak to kiedys - ponad 2-3 lata temu - potrafilismy bez voica latac...