Taktyka - co myślicie ?

Discussion in '302nd POLISH SQ -Poznanski-' started by miixch, May 22, 2006.

  1. miixch

    miixch Well-Known Member

    Joined:
    May 11, 2001
    Messages:
    915
    Location:
    Poznan, Poland
    Taktyka - co myślicie ?

    Znalazłem coś takiego:

    http://www.352ndfightergroup.com/virtual/protac/sick.merge.html

    co o tym myślicie ?
    zainteresował mnie punkt 4, troche nie rozumiem sensu może, albo nie wiem czemu koleś zaleca delikatny skręt o 45 stopni.
    Chyba nie łapie troche sensu punktu 3 również, mógłby mi ktoś objaśnić ?
    ... swoją drogą dosyć ciekawe
     
  2. jata

    jata Well-Known Member

    Joined:
    Jul 24, 2001
    Messages:
    1,512
    Location:
    Poznan, Poland
    Re: Taktyka - co myślicie ?

    wlasnie probuje cos zrozumiec [z moim angielskim to bedzie wyczyn..], jak na razie najciekawszy jest link z samego dolu strony..
    szkoda, ze w linuksie inaczej oznacza sie partycje, bo sam jestem ciekaw, co mam na "dysku J:" ;)

    a jak sie glebiej pogrzebie, to jest calkiem sporo ciekawych informacji..

    http://www.352ndfightergroup.com/virtual/S3/screenshots/S3-002.jpg

    ^^^^^^^^^^^^^
    a to mnie rozwalilo!!!

    -------

    niestety nie bardzo kasam, o co kaman..:/

    co do taktyki.. moja preferowana jest latanie w parze i zdejmowanie conow przy pomocy sandwicha..
    jesli con glupi i nie ucieka, to najczesciej spada w dol..
    jesli con madry, to ucieka i moze przezyje..
    oczywiscie bardzo dobrze jest, kiedy w gorze lata druga para i kontroluje sytuacje, a w razie czego wchodzi do akcji..

    oczywiscie w naszym SQ jest zbyt duzo indywidualnosci, zeby "umyslnie" latac zespolowo, ale czasem sie zdarza a i przypadkiem fajne rzeczy wychodza..:D
     
    Last edited: May 22, 2006
  3. Lesiu

    Lesiu Well-Known Member

    Joined:
    Nov 30, 2005
    Messages:
    1,242
    Location:
    Gdańsk
    Re: Taktyka - co myślicie ?

    @jata
    Ty chyba dawno w parze nie latales. Mase lotow robimy w parach, juz nie mowiac o sweepach masowych.

    To co u nas ostatnio spadlo to, aktywnosc capowania i jabo.

    @miixch, zastanawiam sie czy dalo by sie zaadoptowac to do uzycia na FH =)
     
  4. --stec

    --stec Well-Known Member

    Joined:
    Dec 24, 2000
    Messages:
    1,944
    Location:
    Poznan, Poland
    Re: Taktyka - co myślicie ?

    #3 o ile dobrze zrozumialem o co mu chodzi to cos podobnego do manewru jaki sam stosuje w walce rolling scissors. Z tym ze nie rozumiem dlaczego ma to dac przewage w E pod koniec manewru i doprowadzic do kolejnego merge; ja to robie po pierwsze - zeby nie dopuscic do wejscia w moja tylna polsfere jednoczesnie utrudniajac albo uniemozliwiajac oddanie skutecznego strzalu w nurku, a po drugie zaraz po wyjsciu w gore, pod schodzacego w dol po high yoyo npla sam natychmiast ostrym wywrotem daje w jego kierunku poswiecajac duuuzo E na pare dodatkowych stopni do strzalu. Ale tak na prawde pewnie nie wiem o co kolesiowi chodzi (pijany jestem)

    #4 "nie widze" tego. Po pierwsze jaki problem dla npla zrobic 1/4 beczki na szczycie immela i pojsc za mna? Drugie: po immelmanie bedzie mial taka przewage E ze zanim ja zdarze zrobic krotki extend i zaczac mojego immelmana jak w opisie, koles bedzie juz przy mnie. Chociaz skoro gosc to opisuje to pewnie musialo jakos dzialac u niego, musialbym to zobaczyc. Co innego jezeli gosc po merge pojdzie lekkim wznoszeniem a na koncu zawroci nie pionowym immelmanym tylko szybszym i oszczedzajacym predkosc wysokim yoyo.

    Generalnie nie wiem po co niektorzy tak kombinuja - Shaw to biblia i dopracowujac jakikolwiek element walki powietrznej metoda prob i bledow mozna dojsc tylko do jednych wnioskow - opisanych juz w tej ksiazce. Ja przynajmniej mocno sie zdziwilem kiedy wszystkie z moich "tajemnych trikow" znalazlem dokladnie opisane i zilustrowane przez mr Shawa :).

    @Jata - jesli con madry to lata jak ucza na treningach wszelkich combatow - zawsze ustawiaj sie tak zeby obu przeciwnikow miec po jednej stronie i nie dopuszczaj do sytuacji kiedy moglbys sie znalezc miedzy nimi. Bo o ile w pierwszym wariancie masz pelny przeglad sytuacji i mozesz sobie pozwolic na bardziej agresywne zagrania, to w drugim jestes na pol slepy i skazany wylacznie na gre defensywna - a bez mozliwosci ataku walki wygrac po prostu sie nie da. Nie chce byc nudny ale papcio Shaw o tym tez pisze ;).
     
    Last edited: May 22, 2006
    1 person likes this.
  5. miixch

    miixch Well-Known Member

    Joined:
    May 11, 2001
    Messages:
    915
    Location:
    Poznan, Poland
    Re: Taktyka - co myślicie ?

    Dobra Dot, chyba czas byś spłodził jakiś kawał literatury na temat taktyki w języku polskim, bo nie wszyscy są w stanie przebić się przez shaw'a w orginale, jesteś jednym z niewielu którzy naprawde czują o co w tym chodzi.
    Pls skrobnij coś.

    P.S.: btw a czemu u nas nie ma na stronce w dziale linki PeDe'eFa do książki shaw'a ?
     
    Last edited: May 23, 2006
  6. Conrad

    Conrad Well-Known Member

    Joined:
    Jul 19, 2001
    Messages:
    995
    Location:
    Poznan, Poland
    Re: Taktyka - co myślicie ?

    Bo nie znam ani linka ani nie mam pdf-a?

    ;)
     
  7. jata

    jata Well-Known Member

    Joined:
    Jul 24, 2001
    Messages:
    1,512
    Location:
    Poznan, Poland
    Re: Taktyka - co myślicie ?

    @Stec:
    o tym wiem..;)
    ale nie wiem, czy wszyscy w SQ wiedza, wiec jesli jestem w "parze poscigowej" staram sie nie isc za conem, tylko asekurowac ewentuana droge ucieczki..
    na ogol z dobrym skutkiem..:D

    @Lesiu:
    racje masz, dawno z Wami nie latalem..:(
     
  8. 308_lolo

    308_lolo Well-Known Member

    Joined:
    May 7, 2003
    Messages:
    684
    Location:
    Poznan
    Re: Taktyka - co myślicie ?

    @Jata

    to zdjecie jest z WB ale ktorej wersji ?

    Pachnie mi 3.0. Inna sprawa ze wyglada to to jak scenar "Schweinfurt" albo inne miasto Rhury w 1943 lub 44.

    pozdro
    Lolo
     
    Last edited: May 23, 2006
  9. -al---

    -al--- Well-Known Member

    Joined:
    Jan 5, 2005
    Messages:
    6,848
    Location:
    Poznań
    Re: Taktyka - co myślicie ?

    ja tam lubie kanapki, taka walka wymaga troche wiekszego skupienia i zaangazowania,
    a na koniec jest niesamowita satysfakcja ze zalatwilo sie obu kolesi

    jezeli nie latam akurat dla statow to zawsze sie w cos takiego laduje, dla treningu :)
    i wcale bym nie powiedzial ze nie mozna wtedy atakowac, bo wtedy jak sam piszesz nie mozna by bylo wygrac - a mozna :)
     
  10. miixch

    miixch Well-Known Member

    Joined:
    May 11, 2001
    Messages:
    915
    Location:
    Poznan, Poland
    Re: Taktyka - co myślicie ?

    Tu jest link do symulotniczej bibli, czyli książki Roberta L. Shaw'a "Fighter Combat: Tactics and Maneuvering"

    http://mi9ch.republika.pl/Shaw.zip

    niestety brakuje rozdziału nr 5 pt.: Section Tactics, Two-versus-One
    ... gdzieś mi zginął, może ktoś ma ? -blue-, ramzey, dot może wy macie ? pamietam jak przez mgłę że jak sie ten .pdf pojawił w sieci to wy tez go sobie ściągneliście.
     
  11. miixch

    miixch Well-Known Member

    Joined:
    May 11, 2001
    Messages:
    915
    Location:
    Poznan, Poland
  12. --stec

    --stec Well-Known Member

    Joined:
    Dec 24, 2000
    Messages:
    1,944
    Location:
    Poznan, Poland
    Re: Taktyka - co myślicie ?

    Niestety mam wersje papierowa.
     
  13. jata

    jata Well-Known Member

    Joined:
    Jul 24, 2001
    Messages:
    1,512
    Location:
    Poznan, Poland
    Re: Taktyka - co myślicie ?

    @lolo:
    3.0 niestety..:(
     
  14. -kopi-

    -kopi- Well-Known Member

    Joined:
    Dec 3, 2002
    Messages:
    370
    Re: Taktyka - co myślicie ?

    W taktyce opisanej w tym artykule podoba mi sie proba znalezienia wyjscia z sytuacji gdzie przecinicy wykonuja imelmana i strzelaja do siebie przy czolowce na szczycie. Najwazniejsze chyba w tym wszystki jest separacja w poziomie. Gdy my polecimy innym kursem niz na HO wrogi samolot wykonuje lagodny skret w naszym kierunku a my lecimy prosto wiec to on traci energie. W pierwszych dwoch wypadkach umiejscowienie go na ogonie oddalenie sie i zrobienie spokojnego imelmana zapewni nam przewage E. W 3 i 4 moze ta separacja w poziomie cos da i z malej przewagi E bedzie mozna cos ugrac ale musial bym to sprawdzic. Ja czasami zmeczony czolowkami po imelmanie po pierwszej mijance odchodze prosto. Gdy wrog skonczy swojego imelmana i leci na mnie, wchodze w zwrot z lekkim nurkiem, przecwnika ustawwiam pod katem 90 stopni do mnie i ,gdy jest w odleglosci 600-400 metrow pociagam do gory, na szczycie dlawie moc, wyciagam klapy jezeli trzeba, przeciwnik przestrzeli a ja usadawiam sie za nim. Gdy manewr sie uda moze miec troche wiecej energi ale nie tyle zeby mi uciec.
     
  15. 308_lolo

    308_lolo Well-Known Member

    Joined:
    May 7, 2003
    Messages:
    684
    Location:
    Poznan
    Re: Taktyka - co myślicie ?

    Kopi - male pytanko

    czy walczac na 109-tkach lub foczkach uzywasz trymerow?
    Chodzi o wspomaganie skretu w manewrach pionowych lub poziomych.

    a jesli tak - to jaki wplyw na utrzymanie E w manewrach ma wywalenie trymow na max - czy jest to zauwazalne?

    Nie chodzi mi specjalnie o WB...
    Raczej Il-2/AH2

    Male objasnienie - wiem ze na AH2 uzywanie trymerow wplywa dodatnio na promien skretu... ale fakt ze brak prawie spotkan 1 na 1 na Main Arenie sprawia ze niespecjalnie bawie sie w takie dodatkowe przesterowywanie. W furbalu nie ma czasu na zabawe... E jest najwazniejsza.

    Inna sprawa to HtH lub spotkania na dualach.... tam te specyficzne mozliwosci mozna wykorzystac w stall-fight-cie.

    pozdro
    Lolo
     
  16. -kopi-

    -kopi- Well-Known Member

    Joined:
    Dec 3, 2002
    Messages:
    370
    Re: Taktyka - co myślicie ?

    W wb zawsze przed walka manewrwa trymer na maska do gory. Zeby latac bardziej agresywni bo czasami szczegolnie jak wypusci sie klapy "konczy sie ster wysokosci". W ilku tez uzywam ale ustawilem trymer steru wysokosci na przepustnice drugiego joya (cyborg rumble steruje a na microsofcie mam trymer) i w zaden inny sposob nie umiem latac w pacific fighters :) . Uzywanie trymera z klawiatury to katorga bo dziala z jakims idiotycznym opoznieniem a latanie bez jeg jakiej kolwiek zmiany na cyborgu jest ardzo meczace. W Ah uzywalem manualny trymer bo przy automatycznym gorzej strzelalem ale raczej przy walce manewrowej nie specjalnie pomagal. W ah i il2 trymer przydaje sie bardzo przy ucieczce na duzej predkosci. Daje wtedy zeby ciagnol maksymalnie do gory i wszystkie manewry wykonuje agresywniej i szybciej niz przeciwnik ktory sie meczy z kompresja. Wplyw na energie jest bardzo zikomy i raczej cie niespowolni za bardzo.
     
  17. jata

    jata Well-Known Member

    Joined:
    Jul 24, 2001
    Messages:
    1,512
    Location:
    Poznan, Poland
    Re: Taktyka - co myślicie ?

    "na maksa do gory" w znaczeniu, ze nos idzie w gore, tak?
     
  18. laxtsc

    laxtsc Well-Known Member

    Joined:
    Oct 15, 2004
    Messages:
    875
    Location:
    Poland
    Re: Taktyka - co myślicie ?

    Tak, klawisz K :) Tez nieraz korzystam ale nie przed walka, chyba sie przestawie. Na pewno na tempescie bez tego ani rusz :)
     
  19. jata

    jata Well-Known Member

    Joined:
    Jul 24, 2001
    Messages:
    1,512
    Location:
    Poznan, Poland
    Re: Taktyka - co myślicie ?

    a ja sie dziwie, jak mnie wykreca cos, co w zyciu nie powinno..
    czlowiek sie uczy cale zycie...;)